Yeni Nesil Mobil İşletim Sistemleri

Yeni Nesil Mobil İşletim Sistemleri Nelerdir? Android ve İos haricinde yeni nesin mobil işletim sistemlerinden Ubuntu Touch ve Firefox Os’dan bahsedeceğiz.

Linux ve Android

Linux, son iki yıl içinde akıllı ceplerde en çok kullanılan işletim sistemi haline geldi. Bunun tabletler için de son aylardaki istatistikler geçerli olmaya başladığını gösteriyor. Android, bunun tek sorumlusu.
Tabiî ki Android, Linux’u kullanan tek mobil işletim sistemi değil. Ayrıca ortada aslında tahmin edilenden çok mobil işletim sistem var. Her ne kadar Android açık kaynak kodlu Linux üzerine kurulmuş olsa da onun kadar açık değil. Peki Android’in ele aldığı mobil piyasasının geleceği nasıl olacak? Her geçen gün mobil işletim sistemleri artıyor ve duyulmadan birçoğu kaybolup gidiyor. Ancak gerçekten arada dev bir mobil işletim sistemi olmaya adaylar da var.

Yeni Nesil Mobil İşletim Sistemleri
Ubuntu Touch: Ubuntu işletim sisteminin Ubuntu Touch, dokunmatik mobil cihazlar için özelleştirilmiş bir sürümüdür. Özellikle bu işletim sisteminin Ubuntu’nun bilindiği, Çin ve Hindistan gibi bilgisayarların Ubuntu yüklü geldiği bölgelerde yaygınlaşması bekleniyor. Ubuntu Touch’un şöyle bir baktığımızda henüz geliştirme aşamasında olduğunu anladık. O kadar fazla güç tüketimi var ki kurulum yapılan Nexus 7 şarjdayken bile enerji kaydediyordu. USB veri protokolü müzik dinlemek istediğimizde desteklemediği için, müzik de cihazın içine aktarılamadı.ubuntu touch
Kullanıcı arayüzünün en önemli özelliği olduğunu düşünüyoruz. Yukarıdaki çubuk çekilince ayarlara, sağdaki çubuktan launcher’a çubuğu çekerek de uygulamalara kolaylıkla erişilebiliyor. Henüz uygulama mağazası olmadığı için maalesef bahsedemiyoruz.
Firefox OS: Şu anda Firefox masaüstü bilgisayarlardaki piyasa payını kaybediyor olsa da, hala önemli bir yere sahip. Mobil dünyaya baktığımızda da o kadar az bir paya sahip ki cildiye almak bile çok güç.
Mozilla sonuçta bir mobil işletim sistemi geliştiricisi değil. Ancak mobil piyasaya yaptığı girişim akıllıca olabilir.
Firefox Os’in teknik olarak ilginçliği, arayüzden markete kadar her şeyi web teknolojisi ile yapmasından geliyor. Tabi ki web teknolojilerini kullanıyor olması demek devamlı çevrimiçi olmak anlamına gelmiyor.
İşletim sistemin arayüzünde yenilik olarak çok şaşırtıcı bir özellik yok. Ancak muhtemelen bunun nedeni Mozilla’nın nispeten hesaplı cihazları hedeflemiş olmasıdır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.