Teknolojinin Aileye Etkisi ve Aile İlişkilerine Zararları

Teknolojinin Aileye Etkisi Nedir? Teknolojinin Aile İlişkilerine Zararları Nelerdir? Aile içi iletişimin bozulmasında teknolojinin rolü nedir? Gelin bu sorulara cevap arıyalım.

Ülkemiz Avrupa’nın en genç nüfusuna sahiptir ve gelişmekte olan ülkeler arasındadır. Bu değişim ve gelişimden ülke olarak payımıza düşeni yaşıyoruz. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte özellikle hayatımızın her alanında çok hızlı bir değişim yaşanmaya başladı. Önce bu değişim bireyleri sonra aile yaşantılarını daha sonra da bütün toplumu etkiledi.

Televizyon İle Başlayan İletişim Bozukluğu
Öncelikle bu süreç özel televizyonların çoğalması ile başladı. Hayatımıza daha sonra diziler, magazin programları ve de kadın programları girdi.

Sıcak komşuluk ilişkilerimiz televizyonunun hayatımıza girmesi ile zayıfladı. Sadece bayramlarda ve özel günlerde komşular arasında gidip gelmeler yaşanan bir adet olarak görülmeye başlandı. Ailenin bütün bireylerinin, ailecek yenen bir akşam yemeğinin ardından ortak olarak izlediği dizilerin yerini anne-baba ve çocuklarının izledikleri dizi ve programların farklılaşmaya başladığı günler takip etti. Hayatımızın merkezine hızlı bir şekilde oturan cep telefonu ve internet kullanımı ortak ya da ayrı ayrı olsa da izlenen televizyonun pabucunu dama attı.

Sosyal Ağlar Aslında İsmini Tersine İnsanları Asosyalleştiriyor
Magazin programları, yarışmalar, diziler ve evlilik programları derken kendimizi birden sosyal ağların içerisinde bulduk. Hiç görmeden internet üzerinden edinilen arkadaşlıklar, birbirini tanımadan kurulan evlilikler, ihanetler ve yıkılan yuvalar, derken toplumun kanayan yarası olarak bir durum aldı.
teknolojinin zararları

Yapay ilişkiler, sosyal paylaşım ağları derken hayatın her geçen gün gerçekliğinden uzaklaştık. Yapay gülücükleri paylaşım ağlarında bol kullandık ancak hayatımızda doğallığı, içtenliği ve tebessümü çoktan unuttuk.

Değerlerimizin çoğunluğu alt üst oldu. Kültürümüze özgü sıcaklığını ve samimiyetini insanlarımız kaybetti, tamamen sosyallikten uzaklaşıp bireyselleşerek, aile ve toplum hayatının önemi azaldı, sanal yaşamlara bireylerin kendilerini hapsettiği bu günlerde büyük ölçüde aile bağları zayıfladı. Değişimlerin bu denli hızlı olmasına ayak uyduramayan geleneksel aile yapısına sahip, örf ve adetlerini koruyan ve yaşam biçimi haline bunları getiren aileler ile her an bir değişimin içinde olan gençler arasında ciddi çatışmalar yaşamaya başlandı. Teknoloji ile geleneksel aile yapısı arasında yaşanan bu çatışma hali şiddetini her geçen gün arttırarak, bir anlamda geleneksel değerler ile günümüz dünyasının dayattığı gerçekler arasındaki durum meydan savaşına dönüştü.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Kullanıcı oyu : 4,50 - 2 oy)
Loading...
Latest Comments
 1. yağmur

  çok güzel

 2. melek

  hiç işime yaramadı

 3. psikopat

  biraz daha konuyu genişletseydiniz daha iyi olurdu

 4. Ebrar AYKAN

  ya arkadaşlar münazara ödevim var konusu teknoloji aile bağlarını koparmaz da bana göre bir bilgi yazsaydınız daha iyi olurdu lütfen yardım edin…

 5. Aykut

  Çok işime yaradı teşekkürler.Yazanın eline sağlık. Ama yazım hatası var.Nokta koyulması yerlerde koyulmamış

 6. Ayca

  Benim cok işime yaradi

 7. Anonim

  Çok güzel olmuş

 8. çalışkan

  bence yararları da vardır bura.da hep zararlarından bahsediyor

 9. A

  COK GUZELDİ AYRICA İSİMEDE YARADI

 10. sevginur

  ÇOK TEŞEKKÜRLER.

 11. Sare

  İşinize yaramadıysa bu stede işiniz ne?

 12. ..

  Yararlarını da yazsanız keşke

  • admin

   Takipte kalın, yazalım.

 13. Anonim

  ya uff bu ne ben aile bağlarına yararlarını arastırıom

 14. hande dedekorkut

  Iyi ama ben bunu geçen münazara yarışmasında okumuştum

 15. Rümeysa

  kim yazdıysa ellerine sağlık çok güzel olmuş çok teşekkürler…

 16. Anonim

  çok kötü olmuş istediğimi bulamadım

 17. seo uzmanı

  Yine çok iyi bir paylaşım olmuş teşekkür

 18. DEMET

  ÇOK HARİKA VE GÜZEL

 19. ela yılmaz

  bence bu site çok güzel bilgiler veriyor teşekkürler

 20. münazaraya girecek genç

  burda yazanlar işime yaramadi münazara konum ‘sosyal medya aile,arkadaşlik ilişkilerini bozar’

 21. Anonim

  hiç işimi görmedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.