Bölümler Menüsü
TwitterRssFacebook
Kategoriler

Teknolojinin Aileye Etkisi ve Aile İlişkilerine Zararları


Teknolojinin Aileye Etkisi Nedir? Teknolojinin Aile İlişkilerine Zararları Nelerdir? Aile içi iletişimin bozulmasında teknolojinin rolü nedir? Gelin bu sorulara cevap arıyalım.

Ülkemiz Avrupa’nın en genç nüfusuna sahiptir ve gelişmekte olan ülkeler arasındadır. Bu değişim ve gelişimden ülke olarak payımıza düşeni yaşıyoruz. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte özellikle hayatımızın her alanında çok hızlı bir değişim yaşanmaya başladı. Önce bu değişim bireyleri sonra aile yaşantılarını daha sonra da bütün toplumu etkiledi.

Televizyon İle Başlayan İletişim Bozukluğu
Öncelikle bu süreç özel televizyonların çoğalması ile başladı. Hayatımıza daha sonra diziler, magazin programları ve de kadın programları girdi.

Sıcak komşuluk ilişkilerimiz televizyonunun hayatımıza girmesi ile zayıfladı. Sadece bayramlarda ve özel günlerde komşular arasında gidip gelmeler yaşanan bir adet olarak görülmeye başlandı. Ailenin bütün bireylerinin, ailecek yenen bir akşam yemeğinin ardından ortak olarak izlediği dizilerin yerini anne-baba ve çocuklarının izledikleri dizi ve programların farklılaşmaya başladığı günler takip etti. Hayatımızın merkezine hızlı bir şekilde oturan cep telefonu ve internet kullanımı ortak ya da ayrı ayrı olsa da izlenen televizyonun pabucunu dama attı.

Sosyal Ağlar Aslında İsmini Tersine İnsanları Asosyalleştiriyor
Magazin programları, yarışmalar, diziler ve evlilik programları derken kendimizi birden sosyal ağların içerisinde bulduk. Hiç görmeden internet üzerinden edinilen arkadaşlıklar, birbirini tanımadan kurulan evlilikler, ihanetler ve yıkılan yuvalar, derken toplumun kanayan yarası olarak bir durum aldı.
teknolojinin zararları

Yapay ilişkiler, sosyal paylaşım ağları derken hayatın her geçen gün gerçekliğinden uzaklaştık. Yapay gülücükleri paylaşım ağlarında bol kullandık ancak hayatımızda doğallığı, içtenliği ve tebessümü çoktan unuttuk.

Değerlerimizin çoğunluğu alt üst oldu. Kültürümüze özgü sıcaklığını ve samimiyetini insanlarımız kaybetti, tamamen sosyallikten uzaklaşıp bireyselleşerek, aile ve toplum hayatının önemi azaldı, sanal yaşamlara bireylerin kendilerini hapsettiği bu günlerde büyük ölçüde aile bağları zayıfladı. Değişimlerin bu denli hızlı olmasına ayak uyduramayan geleneksel aile yapısına sahip, örf ve adetlerini koruyan ve yaşam biçimi haline bunları getiren aileler ile her an bir değişimin içinde olan gençler arasında ciddi çatışmalar yaşamaya başlandı. Teknoloji ile geleneksel aile yapısı arasında yaşanan bu çatışma hali şiddetini her geçen gün arttırarak, bir anlamda geleneksel değerler ile günümüz dünyasının dayattığı gerçekler arasındaki durum meydan savaşına dönüştü.

YORUM YAZMAK İçin Buraya Tıklayın

teknolojinin aile ilişkilerine zararları, internetin aile ilişkilerine zararları, teknolojinin aileye zararları, teknolojinin aile üzerindeki olumsuz etkileri, sosyal medyanin aile iliskilerine zararlari

18.765 Defa Okundu

YORUMLAR

20 Yorum Yapılmış

 1. çok güzel

 2. hiç işime yaramadı

 3. biraz daha konuyu genişletseydiniz daha iyi olurdu

 4. ya arkadaşlar münazara ödevim var konusu teknoloji aile bağlarını koparmaz da bana göre bir bilgi yazsaydınız daha iyi olurdu lütfen yardım edin…

 5. Çok işime yaradı teşekkürler.Yazanın eline sağlık. Ama yazım hatası var.Nokta koyulması yerlerde koyulmamış

 6. Benim cok işime yaradi

 7. Çok güzel olmuş

 8. bence yararları da vardır bura.da hep zararlarından bahsediyor

 9. COK GUZELDİ AYRICA İSİMEDE YARADI

 10. ÇOK TEŞEKKÜRLER.

 11. İşinize yaramadıysa bu stede işiniz ne?

 12. Yararlarını da yazsanız keşke

  • Takipte kalın, yazalım.

 13. ya uff bu ne ben aile bağlarına yararlarını arastırıom

 14. Iyi ama ben bunu geçen münazara yarışmasında okumuştum

 15. kim yazdıysa ellerine sağlık çok güzel olmuş çok teşekkürler…

 16. çok kötü olmuş istediğimi bulamadım

 17. Yine çok iyi bir paylaşım olmuş teşekkür

 18. ÇOK HARİKA VE GÜZEL

 19. bence bu site çok güzel bilgiler veriyor teşekkürler