Teknolojide Gelinen Son Nokta

Teknolojide Gelinen Son Nokta Nedir? Teknoloji dünyasında son gelinen nokta ve teknolojide son durum hakkında bir makalemiz var.

Kablolu Telefonlar ve Telefon Kabloları
Cep telefonlarının yaygınlaştığı günümüzde 120 yıldır kullanılan kablolu telefonlar neredeyse hiç rağbet görmüyor.
Cep telefonundan herkes arama yapıyor. ADSL gibi ucuz geniş bant hizmetlerinin eve ulaştırılmasında telefon kabloları kullanılıyor. Hızlı ve geniş kapasiteli olan fiber optik kablolar gibi hızlı ve geniş kapasiteli olmasalar da kendilerine halihazırda kurulu bir alt yapı olarak kullanım alanı buluyorlar. Yapılması gereken yatırımı azaltıyorlar.

Hızlı ve asimetrik olmayan kablo internet ve fiber optik internet gibi kablolu bağlantılar karşısında hayatta uzun süre kalmaları çok zordur. Yeniden önümüzdeki yıllarda eski telefon kablolarının popüler olması, daha iyi alternatifler varken mümkün değildir.

Cd, Dvd, Blu-ray ve Son Moda Flash Disk İçinde Satılan Filmler
Geçtiğimiz yıllarda DVD film oldukça popüler oldu. Kaliteli görüntüyü 2000’lerin başlarından bu yana sundular.
Kaliteli görüntünün yanı sıra DVD ekstraları, ek alt yazılar ve yönetmen yorumları trairlerlar gibi bol alan sunan ekstraları da sundular. Uzun bir ömür sunmalarını üretimlerinin ucuz olması da sağladı.
Video kaset kadar elbette ki uzun ömürlü olmayacaklar; zaten olamadılar. İnternet üzerinden önümüzdeki yıllarda daha da video hizmetleri gelişecek. Ulaşımı kolay ve ucuz bir alternatif olarak DVD’nin yerini internet alacak. Bir tek internet mi? Hayır, koleksiyon yapanlar ve kutulu bir ürün almayı sevenler için Blu-ray filmler rafları zaten doldurmuş durumda. Fiziksel bir ürün olarak DVD’nin mirasçısı, kapasiteyi kat kat fazla sunan Blu-ray disklerdir.

Kablo Tv ve Uydu Yayınları Tarihe Karışıyor
İnternetin sunduğu imkanlara da DVD’lerden bahsederken değinmiştik. Canınız istediği anda bilgisayarınızın başında elbette film izleyebileceğiniz hizmetler daha avantajlı.
Yavaş yavaş kablo ve uydu hizmetleri de internete yerini bırakıyor. Dünyanın her yanından internet, yayını ekrana getiriyor. Ülkemizde de yakın gelecekte bu tür yayınların yerini internet TV yayınları alabilir.Teknolojide Gelinen Son Nokta
İnternet yayınlarını, tüketiciler yeni nesil televizyonlarda zaten izleyebiliyor.

GPS Cihazları ve Navigasyonlar
Yaptığı iş GPS hizmeti sunmak ancak GPS teknoloji olmayan cihazların ömrü de uzun görünmüyor. Artık orta seviye ve alt seviye bir akıllı cep telefonu bile, satılan ayrı GPS cihazlarının sunduğu bütün özellikleri sunuyor. Diğer bir deyişle cep telefonları için artık GPS, standart özelliklerden birisidir.
Çoktan GPS cihazı satan şirketler akıllı cep telefonları için hizmet ve uygulama satmaya başladı bile. Rekabetin bu da donanım değil, hizmet-fiyat üzerinde olmaya başlaması anlamına gelir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.