Fotoğraflardan Slayt Nasıl Yapılır: Slayt Yapma Programı Türkçe

Fotoğrafları birleştirip video veya slayt yapmak ister misiniz? Fotoğraf ile video yapmak, arkasına müzik koymak isteyenler için bazı programlardandan bahsetmek istiyoruz. Bu programlar ile Youtube’ye video eklemek için fotoğraflarınızı kullanabilirsiniz. Dilerseniz özel fotoğraflarınızı birleştirip slayt hazırlayabilirsiniz.

Microsoft Photo Story

Programda fotoğraflar arasına geçiş efekleri koyabilir, resimlerin üstüne açıklama metni yazabilir, fotoğraflar üzerinde bazı efektleri uygulayabilirsiniz. Fotoğraflara kendi sesinizle sesli açıklama veya müzik (mp3) koyabilirsiniz.

Microsoft Photo Story kurmak için bilgisayarınızda Media Player yüklü olmalıdır. Programı kurdurktan sonra nasıl kullanıldığını kısaca anlatalım.

Yeni bir öykü oluştur dedikten sonra Resimleri Al kısmından dilediğimiz fotoğrafları seçiyoruz. Sonra bize Başlık oluşturmamızı söylüyor. bundan sonraki aşamada ise resimlerin üzerine altyazı yazmak isterseniz tek tek soruyor, dilerseniz boş bırakabilirsiniz. Sonrasında arka plan müziği seçiyorsunuz. En son kayıt formatını ayarladıktan sonra slayt hazır. Öyküyü Göster diyerek sunumu bitirebilirsiniz.

Fotoğraflarınızı Slayt Gösterisine Dönüştürün: Google Picasa

Google’ın slayt gösterisi oluşturmak için ücretsiz resim organizatörü Picasa’yı kullanabilirsiniz. Picasa’yı picasa.google.com adresinden Türkçe’sine ulaşabilirsiniz. Resim klasörünü seçip, tepedeki Hediye CD’si oluştur düğmesine tıklayıp CD oluşturabilirsiniz. Menü alt tarafında açılacaktır. CD’ye, bu menüyü kullanarak yeni resimler eklenebilir, fotoğrafların boyutunu değiştirebilir, CD’yi adlandırabilir ve kaydedebilirsiniz. Picasa fotoğraf görüntüleme yazılımını ve dilerseniz Picasa’nın kendisini yazdığınız CD fotoğraflarını görüntülemek için içerecektir.

Windows Movie Maker

Windows’un popüler video düzenleme programı Movie Maker, sizlere slayt ve kısa video hazırlamak için yeterli bir program. Videolarınızı birleştirip kısa filmler yapabileceğiniz bu progra ile dilerseniz fotoğraflarınızı birleştirip video veya slayt da hazırlayabilirsiniz. Arkasına fon müziği eklemeniz de mümkün. Kullanması en kolay programların başında geliyor.

PhotoStage Slideshow Producer ile Slayt Yapma

Buna alternatif olarak PhotoStage Slideshow Producer’ı kullanarak bilgisayarınızda, iPod’unuzda, TV’nizde, PSP’nizde ve cep telefonunuzda izleyebileceğiniz eğlenceli slayt gösterileri yaratabilirsiniz.

PhotoStage Slideshow Producer’i çalıştırıp, fotoğrafları slayt gösterisine eklemek için sol üstteki ‘Insert slides’ düğmesine tıklayın. Zaman çizelgesine resimleriniz eklenecektir. Sıralamaları, küçük resimler veya dosya isimlerini sürükleyip bırakarak değiştirebilirsiniz. Herhangi bir resmin efektini değiştirmek ya da resme alt yazı eklemek için resme tıklayıp seçili hale getirebilirsiniz.

Seçili resimde Narrate düğmesine tıkladığınızda, o resim için konuşmalı bir açıklamayı kaydedebilirsiniz. Konuşmanız bitene kadar slayt gösterinizde o resim ekranda kalacaktır. Resme zoom düğmesiyle yakınlaşabilir ya da uzaklaşabilirsiniz. Bir başlangıç ve bitiş noktası belirlemeniz yeterli olacaktır. Resimlerin önemli alanlarını Crop aracını kullanarak kırpabilirsiniz.

Fotoğrafın parlaklığını, kontrastını ve gamma ayarını değiştirmek için Manage Color düğmesini kullanabilirsiniz. Bazı resimlerin parlaklığını ekranda daha rahat görünmeleri için arttırmak isteyebilirsiniz. Apply Fitler seçeneğini kullanarak; resmi siyah-beyaz, negatif ya da sepia tonlarına dönüştürebilirsiniz. Alt yazının rengini ve arka planını değştirmenizi Text Caption sekmesi sağlayacaktır.

Fon müziğini slayt gösterinize eklemek için Set sound track düğmesine tıklayın. Boş slaytı Blank slide düğmesiyle ekleyerek ya da Copy slide ile mevcut slaydı kopyalayarak resim koleksiyonunuzu doldurabilirsiniz. Varsayılan slayt uzunluğunu, Options düğmesi değiştirmenizi, geçiş efektlerinizi seçmenizi, geçiş uzunluğunu belirlemenizi ve konuşma kanallarını ayarlamanızı sağlar.

Ana araç çubuğundaki Build slideshow düğmesine değişiklikleri tamamladığınızda tıklayın ve çıktı formatını seçin. Kayıt seçenekleri pencerenin alt tarafında belirecektir. DVD’ye projenizi yazacaksanız bir isim verin, PAL video formatını seçin. Son olarak diske slayt gösterisini yazmak için Build Slideshow düğmesine tıklayın.

Diğer Fotoğraf ile Slayt Yapma Programları

Proshow Gold, Photo Slide Show, Slideshow Creator, Free Slideshow Maker, Ezvid…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.