Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır? Mantar Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Sofralarımızı renklendiren, ve tatlandıran mantarın ortalama 10.000 farklı türü bulunmasına karşın, ülkemizde bunların sadece 3.000’i mevcuttur. Farklı pek çok türü bulunmasına karşın, tüm bu mantarları, zehirli mantarlaR; ve zehirsiz mantarlar olarak sınıflandırabiliriz. Mantar zehirlenmesine neden olan mantarlar için, zehirli mantar nasıl anlaşılır sorusunun yanıtının iyi bilinmesi gerektiği unutulmamalıdır.
Mantar zehirlenmesi, genel olarak, vücudun, her zamankinden farklı tepki vermesi ile anlaşılabilir. Mide bulantısı, baş dönmesi gibi pek çok etken mantar zehirlenmesinin belirtileri arasında yer almaktadır. Yediğiniz mantarın sizi, 15 dakika ile 4 gün arasında etkileyebileceği; yani mantar zehirlenmesinin, bu kadar uzun zaman içerisinde kendisini gösterebileceği unutulmamalıdır. En tehlikeli zaman ise 6 – 7 saat arasında zehirlenme belirtilerini veren mantar zehirlenmesidir. Uzmanlar bunu şu şekilde açıklamaktadır: Akşam yemeğinde mantar yediğinizde, 6 – 7 saat sonra hissedeceğiniz zehirlenme belirtileri, sizin için ölümcül sonuçlar doğurabilir, ve özellikle bu saatler, uykuda olunan saatler olduğundan, müdahale de geç gelişebilir…

zehirli mantar nasıl anlaşılırZehirli Mantar Nasıl Anlaşılır?

Mantarların toplanması sırasında, bilinmeyen türlerin toplanmaması önerisinde bulunan uzmanlar, zehirli mantarların toplanması olasılığının 1/15 oranında düşük olduğunu belirtmekteler. Bir mantar zehirli ise, bunu, ilk olarak renginden anlar, ve almazsınız, zehirli mantarların üzerleri lekelidir. Ancak, aldığınızı; fakat sonrasında aldığınız mantardan şüphelendiğinizi düşünecek olursak, evinizde bulunan bir gümüş kaşığı mantar ile temas ettirmeniz önerisinde bulunabiliriz. Eğer ki gümüş kaşık, mantar ile teması sonrasında kararma yapıyorsa, bu, mantarın zehirli olduğunu göstermektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.