Kilo Kontrolü İçin Mideye Kelepçe Taktırmak

Mideye kelepçe taktırma ameliyatı faydalı oluyor mu? Kilo Kontrolü İçin Mideye Kelepçe Taktırmak hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Aşırı şişmanlığın birçok hastalığa davetiye çıkardığını söyleyen Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celal Çerçi, kelepçe yöntemini kilo kontrolü için önerdi.
Şişmanlığın; şeker, kalp rahatsızlığı gibi hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalığın temelinde yattığına dikkat çeken Doç. Dr. Çerçi, ‘ Şişmanlık basite alınsa da aslında çok ciddi bir sorundur. Şişmanlığı bir hastalık gibi görüyorlar. Oysa bu bir ciddi rahatsızlıktır. Onlarda bu rahatlık herhangi bir engel oluşturmuyor ve kilo almaya da devam ediyorlar.’ Dedi.

Doç. Dr. Çerçi, şişmanlığın tedavi edilebildiğini belirtti ve ‘Yanlış adreslerde çareyi arıyorlar. Oysa ki bu hastalığın tedavisi tıpta mümkün. Şişmanların sağlıklı bir şekilde zayıflamasını uyguladığımız yöntemle sağlıyoruz.’ Diye konuştu.

Şişmanlıktan Kurtulmak İçin Mideye Kelepçe Taktırmak
Öncelikle halk arasında bilinen kelepçe yöntemini şişmanlığı tedavi etmek için uyguladıklarını belirten Doç. Dr. Çerçi, ameliyatsız da bu yöntemi gerçekleştirebildiklerini ve olumlu sonuçlar aldıklarını kaydetti. Ve şu şekilde devam etti;

‘ Kelepçe olarak halk arasında bilinen bir yöntem var. Sertleşmiş midenin çevresinde yemek borusu ile midenin birleştiği yakın bir bölgeye silikon bant takılıyor. Cilt altına konulan bir rezerv ile genişliği de ayarlanabiliyor. Mide hacmi o bandı koyduktan sonra daralıyor ve küçülen mide ile birlikte hasta tokluk hissediyor. Hasta bu yöntem ile daha sağlıklı zayıflamış oluyor. Zaten kısa süre içinde de etkisini görüyor. Bazı yerlerde bu yöntem ameliyatla uygulanıyor ancak SDÜ’de kapalı yapıyoruz. Yani ameliyatsız yapıyoruz. Bıçak izi olmadan yalnızca iğne tekniği ile bunu yapıyoruz. Türkiye genelinde bu yöntem sayılı merkezlerde uygulanıyor. Şişmanlık sıkıntısı çeken hastalarımızın bu nedenle bize başvurmasını istiyoruz.’

Operasyon kapalı bir sistemle gerçekleştirildiğinde uygulamadan bir gün sonra hastanın taburcu olabileceğini bildiren Doç. Dr. Çerçi, bu operasyon riskinin daha az olduğunu belirtti.
mideye kelepçe taktırmakSosyal Güvenlik Kurumu’nun söz konusu operasyon için ilaçları ya da tedaviyi ödemeye ilişkin bir çalışmasını olduğunu belirten Doç. Dr. Çerçi, şu şekilde bilgi verdi;
Aslında pahalı bir hastalık gibi şişmanlık görülüyor. Çünkü şişmanlıktan kaynaklanan hastalıkların tedavisi daha pahalı ve güçtür. Ancak ileride doğabilecek hastalıkların da şişmanlığın önüne geçildiğinde engellenmiş oluyor.
Bu olaya devlet bu şekilde bakıyor. Şişmanlığın tedavisinin karşılanması konusunda Sağlık Bakanlığının da ciddi bir çalışması var. Hatta tedavilerin bazılarında da karşılama yapılıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.