Chia Tohumu Zayıflatır Mı?

Chia tohumunun tarihçesine baktığımızda, Milattan Önce 3600’lü yıllara dayanan bir chia tohumu kullanımından söz etmek gerekir. Maya’lıların Güç anlamına gelen kelimeleri olan Chia, hem enerjiyi arttırma, hem de dayanıklılığı sürdürme adına, hem Maya, hem de Aztek’liler tarafından sıklıkla kullanılırdı. O dönemlerde chia tohumunun hem un, hem yağı elde edilirken, aynı zamanda, suyun içerisine karıştırılarak içilmesi sayesiyle de faydalarından yararlanılıyordu. Ancak Latin Amerika’nın İspanyollar tarafından işgali, chia tohumunun faydalarını, ve kullanımını gölgede bıraktı.
Önceleri fasülye, mısır gibi sık kullanılan bir besin olan Chia tohumunun, Latin Amerika’nın İspanyollar tarafından alınmasının ardından unutulmasının nedenleri arasında yer alan en temel detay, İspanyolların kendilerine ait olan besinlerin tanıtılmasını istemelerinden kaynaklanmaktadır. Ancak günümüzde, Avrupa, Amerika da dahil olmak üzere pek çok bölgede Chia tohumu hakkında bilgiler elde edilmekte olup, chia tohumunun kullanımı yeniden yaygınlaşmaya başlamış; ve böylelikle chia tohumunun faydalarından yararlanılması durumu söz konusu olmuştur.

chia tohumu nedirChia Tohumu Ne İşe Yarar?

Chia tohumunun içeriğinde yüksek oranda lif, Protein, Omega yağ asitleri, antioksidan, kalsiyum… gibi, sağlık açısından çok önemli besin ögeleri yer almaktadır. Bu nedenle, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlayan chia tohumunun faydaları arasında, zayıflamaya yardımcı etkisinin bulunduğunu belirterek bilgilerimizi detaylandırmaya başlayabiliriz.

Tüketilen şeylerin sindirim sisteminde genişlemesini sağlayan chia tohumu, böylelikle zayıflamak isteyen kişiler için tokluk hissi yaratmayı amaçlamaktadır. Chia tohumu sayesinde, kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizin bir diğer nedeni de, besinlerin sindiriminin yavaşlamasına katkı sağlayan etkisidir. Sindirim sisteminizde daha uzun süre kalan yiyecekler, daha geç acıkmanızı sağlamaktadırlar.

Chia tohumunun iştah kesmeye yardımcı olan özelliğini de belirtmeden geçmemeliyiz. Günde sadece bir tatlı kaşığı chia tohumunu suyun içerisine atıp, bir müddet bekletmenizin sonrasında o suyu içerek, içerisindeki chiaları da yutmanız halinde, tüm bu etkilerden kolaylıkla yararlanabilirsiniz.

Kalori değeri düşük olan chia tohumunu satın almak için güvendiğiniz aktarınız ilk tercihiniz olmalı. Ancak, belki de chia tohumu hakkında bilgisi olmadığını söyleyecektir. Her geçen gün yaygınlaşan chia tohumu kullanımı dolayısı ile, bir müddet, aktarınızın chia tohumunu tedarik etmesini bekleyebilirsiniz. Ya da internet üzerinden chia tohumu satışı yapan yerlerden alışveriş yapabilirsiniz. Ama bu yerlerin de güvenilir olduğundan çok emin olmalısınız. Aksi halde, tüketeceğiniz, chia tohumu olduğunu düşündüğünüz, ama aslında olmayan ürünün, sizin sağlığınıza ne gibi zararlarının olacağını kestiremeyebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.