Saunanın Faydaları ve Saunanın Cilde Etkileri

Karşımıza spor salonları, hamamlar ve oteller de çıkmakta olan sauna birçok kişi tarafından ne yazık ki yanlış kullanılmaktadır ve sağlık açısından bu nedenle risk oluşturmaktadır. Kuru sıcak sağlaması saunanın temel mantığıdır. Yağlı cilt yüzeyi böylece iyice kurutulmakta, toksinler terleme sayesinde vücuttan ve ter bezlerinden atılmaktadır.
Fakat sauna içerisinde ülkemizde bulunan mentollü su, hatalı bir biçimde kullanılmakta ve %20-25 düzeylerinde olması gereken nem oranı %75’lerden aşağı inememektedir. Cilt üzerinde gereken etkiyi bu d sağlayamamaktadır.
Sauna kullanımı sonrasında normal şartlar altında, buhar odasına geçilmekte ve gerek ciğerlerin, gerek kuruyan cildin tekrar nemlenmesi sağlanmaktadır. 

Adeta vücutta bir toksin boşalımı etkisi yaratan bu iki uygulama, cildin tazelenmesi, kan dolaşımını sağlamak suretiyle, kılcal damarların çalışması ve kendini vücudun yenilmesi üzerinde ciddi anlamda etkileri bulunmaktadır.

Ortalama olarak sauna sıcaklığı 80-90 derece aralığında olmalıdır. Hiçbir kimyasal madde böyle yüksek bir sıcaklıkta bulunmamalıdır. Yüksek sıcaklık etkisiyle, kullanılan krem içeriğindeki bir madde hassaslaşan cildiniz üzerinde olumsuz bir etkiye yol açabileceği gibi, solunum yoları ile bu tarz kimyasalların nüfuz etmesi de sağlık açısından tehdit edici olabilmektedir.

Sauna Öncesi Duş Alınmalı
saunaGözeneklerin açılması için sauna öncesi bir duş almak son derece önemlidir. Kese uygulaması da mümkünse yapılarak cildin üzerinden ölü deri dokusu kazınmalı ve tamamen gözenekler açılmalıdır. Sauna içerisinde tercihe dilebilecek en doğru cilt bakımı yöntemi ise dermaroller tarzı bir ürün ya da parmak uçları ile kendi kendinize yapacağınız hafif bir masajdır. Bu tip yöntemler elbette ki bir seferde inanılmaz etkiler gösteren yöntemler değildir. Düzenli olarak uygulandığında cilt üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır.

Saunaya Girmeden Krem Sürmeyin
Cilde, saunaya girmeden sürülen kremler oldukça yanlıştır. Yüksek sıcaklık altında öyle ki bu kimyasal ürünlerin yapılarında değişiklikler meydana gelmektedir. Sunulan ilaçlar ve kremlerde bazı maddelerin tesirinin kontrollü tutulabilmesi için farklı kimyasallar da karıştırılabilmektedir. Fakat bu koruyucu kimyasalların çözünürlüğü daha fazla olabilmekte ya da ısıya duyarlılığı söz konusu olmaktadır. Riskin bu nedenle alınmaması adına saunada cilt bakımı için krem ya da benzeri yöntemler kullanılmamalıdır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.