Çocuklar İçin Bulgur Pilavının Faydaları

Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımız olmakla birlikte, onları her türlü kötülüklerden ve olumsuz etkilerden koruyacak olanlar da biz; yani ebeveynleriyiz. Özellikle anneler ve çocukların beslenmesi ile ilgilenenlerin, çocukları makarna ya da pirinç pilavı ile sınırlandırmaması gerekiyor. Günümüzde obezite ve çocuklarda görülen diyabet oranı oldukça yüksek. Bu sorunların çocuğunuzda olmaması için, onlar adına sağlıklı beslenme kurallarını bilmeniz önemli. Bu noktada, özellikle başbaşı bulguru ile hazırlanan bulgur pilavını çocuklarınıza sık sık yedirmelisiniz. Peki bulgur pilavının faydaları nelerdir? İçeriğinde yüksek oranda lif bulunduran bulgur pilavı, çocukları kabızlık, diyabet ve obezite gibi pek çok sorundan korur.

Çocuklar İçin Bulgur Pilavının Faydaları

Bulgur, içeriğinde pirinçten dokuz kat daha yüksek oranda lif bulundurmaktadır. Çocuklar için sağlıklı beslenmede lif önemlidir, çünkü:
• Kabızlıktan, bağırsakların daha fazla çalışmasını sağlayarak korur
• Obeziteden, tokluk süresini uzatarak korur
• Kalp damar hastalıklarından, kan yağlarının daha düzenli olmasını sağlayarak korur
• Bağırsak sağlığını ve pek çok kanser türünü, bağırsakları düzenli çalıştırarak önler
• Diyabeti, kan şekerinin daha yavaş emilmesini sağlayarak önler.
İşte bu nedenler ve daha fazlası için bulgur pilavını evinizde sıklıkla pişirmelisiniz.
Pek çok ebeveyn, çocuğuna bulgur pilavı yedirmekte zorlanır ve pek çok çocuk makarnayı ya da pirinç pilavını tercih eder. Yemek saati geldiğinde her ne kadar alıştığı lezzeti tüketmek istese ve anneler de, sırf çocukları aç kalmasın diye onların bu isteklerine boyun eğmeyi tercih etse de, çocuğu aç bırakmamak, ona iyilik değil, kötülük yapmaktan başka bir şey ifade etmemektedir. Bu nedenle içeriğinde hem lif, hem de vitamin ve mineral ile protein miktarı fazla olan bulgur pilavını tercih etmelisiniz. Bulgur, tam buğday ürünlerine en yakın besindir. Pirinç ile tam buğday arasında çok fazla fark bulunmaktadır. Bildiğimiz gibi biz yetişkinlerin dahi sağlıklı beslenme listesinde tam tahıllı ürünler yer almak durumundadır.

Bulgur pilavının faydalarından çocuklarınızın yararlanmasını istiyorsanız, onlara haftada en az bir kaç kez bulgur pilavı yedirmelisiniz. Eğer çocuğunuz bulgur pilavını sevmiyorsa, içeriğinde bulgur bulunan başka tariflere yönelebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.