Günde Kaç Fincan Kahve İçilmeli?

Günde Kaç Fincan Kahve İçilmeli? Fazla içilen kahve zararlı mı? Türk kahvesinin zararları nelerdir? Kahvenin zararları ve vücuda etkilerinden bahsetmek istiyoruz.

Günde Kaç Fincan Kahve İçilmeli?

Siz de eğer uyanmak için kafeine güveniyorsanız doğru yerdesiniz. Kafeinin yorgunluğu hafifletmesi, yoğunlaşma ve odaklanmayı yükseltmesi, uyanıklığı arttırması gibi yararlı etkileri vardır. tabi bu da dozun içildiği derece etkilidir.
Ortalama günlük dozlarda alınan kafein zararlı değildir. Ortalama dozdan kasıt ise günlük 200-300 mg ya da 2-4 fincan arasıdır.

Fazla Kahve İçmenin Zararları
Günlük olarak 4 fincan ve fazlasında kahve içildiğinde şu yan etkiler gerçekleşir;

  • Sinirlilik
  • Uykusuzluk
  • Gerginlik
  • Huzursuzluk
  • Mide rahatsızlığı
  • Hızlı kalp atışı
  • Kas titremeleri

Eğer kafein duyarlılığınız var ise;
Kafeine karşı bazı insanlar diğerlerine nazaran daha duyarlıdır. Eğer kafein etkilerine karşı duyarlı iseniz, çok küçük miktarlar bile huzursuzluk, uykusuzluk gibi etkiler yapabilir.
Kafein duyarlılığı için kafein içme alışkanlığınızın temel göstergesidir. Düzenli olarak kahve tüketen kişiler kahvenin yan etkilerini daha iyi tolare ederler. Vücut, kitle, yaş, ilaç kullanımı ve anksiyete bozuklukları gibi sağlık durumları diğer faktörlerdir. Araştırmalara göre erkekler kafeinin etkilerine kadınlardan daha duyarlıdır.
Günlük çoğu yetişkin için 7-8 saat uyku gereklidir. Uyku süresi ve kalitesine kafein olumsuz etki yapabilir.
Uyku yoksunluğunu maskelemek için uykusuz geçen her bir gecenin ardından, gün boyu kahve içmeniz sizi bir döngüye sürükleyebilir.kahvenin zararları

Kafein İle Etkileşime Giren İlaçlar ve Bitkiler
Kafein ile bazı ilaçlar ve bitkisel takviyeler etkileşime girebilir. İşte bunlara bazı örnekler;
Bazı antibiyotikler; Siprofloksasin, Cipro ve norfloksasin noroxin gibi ilaçlar kafeinli içecek ya da gıdalarla alınırsa kandaki ilaç konsantrasyonu artabilir. Bulantı, kusma ve kalp çarpıntısı gibi durumlara da bu durum yol açabilir.
Soğuk algınlığı için kullanılan ekinezya; kanda bulunan kafein konsantrasyonunu arttırabilir ve kafeinin tatsız etkilerine maruz bırakabilir.

Kafein alışkanlığını azaltmak için;
Kafein içerikli ürünlerin etiketlerini okuyun. Bazen düşündüğünüzden çok daha fazla kafein alıyor olabilirsiniz. Günlük 300 mg ve üzeri kafeinin istenmeyen yan etkilere neden olabileceği unutulmamalıdır.
Kafeinin ölçülerini azaltmaya çalışın. Kocaman kahve içtiğiniz kupa yerine, daha küçük bir kupa kullanın. Alıştığınız miktarda kahve yerine daha az kahve ekleyin.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.