Göğüs Kanserinin Erken Teşhisi İçin Kendi Kendine Muayene Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere, göğüs kanserinin erken teşhisini gerçekleştirebilmeniz adına, kendi kendine muayenenin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız. Kendi kendine muayene, göğüs kanserinin erken teşhisi için, kadınların sık sık yapabilecekleri, e de uygulanması zor olmayan bir şeydir. Ancak şunu da belirtelim ki: kendi kendine muayene kadında alışkanlık yapmamalı, gereken sıklıkta gerçekleştirilmelidir. O halde, göğüs kanseri için, göğüs kanserinin erken teşhisinde önemli rol oynayan kendi kendine muayene ile ilgili bilgileri aktarmaya başlayalım:


Göğüs kanserini erken teşhis edebilmek adına, kişinin kendi kendine yapabileceği kendi kendine muayenenin, ayda bir sefer yapılması yeterli olacaktır. Kendi kendine muayene mümkünse, kadınların adet dönemi sonundan üç gün sonra gerçekleştirilmelidir. O halde, zaman kaybetmeden, tüm kadınların yapabilecekleri kendi kendine muayene için soralım: kendi kendine muayene nasıl yapılır?
Kendi kendine muayene nasıl yapılır? Göğüs kanseri için yapılacak olan kendi kendine muayenede, kadın ya ayakta durmalı, ya da bir iskemleye oturmalıdır. Karşısında ayna bulunması gereken kadının dik durması, ve her iki kolunu iki yanına serbest bir şekilde bırakması gerekmektedir. Daha sonra kadın göğüslerine bakmalıdır. Önce önden, sonrasında da, bir sağa, bir de sola dönerek kendi göüslerini tanımalıdır. Daha sonra ellerinizi belinize bastırıp, yine aynadan kontrolünüzü gerçekleştirin. Bunun sonrasında da ellerinizi havaya kaldırarak bir daha bakıp kontrol edin. Kendi kendine muayenede, ilk başlarda bu işlem, kendi vücudunuzu tanımanızı sağlayacaktır, sonrasında ise her ay gerçekleştirdiğiniz bu kendi kendine muayene işlemi, herhangi bir değişikliğin bulunup bulunmadığını size gösterecektir.. Göğüslerde farklı bir büyüme, ya da şekil değişikliği olup olmadığını rahatlıkla anlayabileceksiniz.
Kendi kendine muayene nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan sonraki adım yatarak uygulanacaktır: Sırtınıza, tam kürek kemiklerinizin altına küçük bir yastık yerleştirmelisiniz. Sol elinizi, dirseğiniz yatağa değecek şekilde başınızın altına koymalısınız. Boşta kalan sağ elinizle, sol göğüs için kendi kendine muayene işlemini gerçekleştirmeli, göğüs yapısını tanımalısınız. Daha sonra ise, sağ eliniz dirseğiniz yatağa değecek şekilde başınızın altına konmalı, sol elinizle sağ göğüs için kendi kendine muayene uygulaması gerçekleştirilmelidir. Göğüs kanseri için yapılan kendi kendine muayene, iki, üç, ve dördüncü parmakların ilk boğumlarına kadar olan kısımları ile gerçekleştirilmelidir. Göğüs başından başlanarak tüm göğüs yüzeyinin dairesel hareketler ile kontrolü sağanmalıdır.
Göğüs kanserinin erken teşhisi için yapılan kendi kendine muayenede aranması; ve bulunduğunda dikkate alınması gereken unsurlar şunlardır: Cildin çekilmiş, ya da içe göçmüş olması, bir kitle, ya da deride kalınlaşma oluşması, göğüs başından gelen akıntının fark edilmesi, yine göğüs başının pul pul; ya da tahriş olmuş görüntüsü, ve derisinin çekilmesi, göğüs görüntüsünde portakal kabuğu hissi; ya da renk değişimi, veya kızarıklık şişlik; ya da ısı artışı…
Göğüs kanseri için şüphe uyandıracak bu durumlar ile karşılaşıldığında doktora başvurulmalı, bu sırada da sorulmalıdır: yapılan kendi kendine muayene işlemi yeterince doğru mu? Bu arada, kendi kendine muayene sırasında yapılmaması gereken bir şey de bulunmaktadır ki o da, kendi kendine muayene sırasında kesinlikle bölgenin iki parmak ile sıkılmamasının gerekliliğidir. Aksi halde, olmasa dahi elinize bir kitle varmış gibi gelebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.