Deodorant Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaz aylarının sıcak, ve nemli günlerinin gelmesi ile birlikte, ter kokusu yaşamak istemeyen pek çok kişi deodorant kullanmaya başlayacak. Ancak, pek çok okuyucumuzun merak ettiği konu, deodorantların içeriğinde bulunan alüminyum… Oysa, deodorantların içindeki zararlı maddeler sadece alüminyum ile sınırlı değil. Deodorantların içindeki maddeler zaman zaman kansere dahi neden olabilme özelliği gösterebiliyor. Bu nedenle bu yazımızda sizlere, deodorant alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz..
Deodorantların İçindeki Zararlı Maddeler

Sadece deodorant değil, aslında ne alırsanız alın etiketine bakmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Aynı şey deodorantlar için de geçerli elbette. Deodorantların içindeki maddelere genel olarak: Butil, Benzil, Propil, Etil, Metil… dahil ise, bu deodorantların alınması önerilmemektedir. Konunun ayrıntılarına ise, biraz sonra değineceğiz…

deodorantların içindeki maddelerDeodorantların içindeki zararlı maddeler arasında yer alan Paraben’in, eğer sık deodorant, ya da Roll-on kullanımı gerçekleştiriliyor ise göğüs kanserine neden olabiliyor. Yapılan araştırmalar bununla da sınırlı değil, deodorantların içindeki zararlı maddeler arasında ayrıca, Quaternium-18, Formaldehit, Amonyak… da yer alıyor. Deodorantların içindeki maddeler arasında yer alan BHA; ve BHT deodorantlara koku vermek amacı ile, ter kokusunun deodorant sayesinde giderilmesi adına kullanılıyor.

Bir de, deodorantlara renk vermesi adına kullanılan maddeler var: FDC Yellow-6, FD Cred-4, DC Green-5, DC Red-33, FDC Green-3, FDC Yellow-5, FDC Blue-1… gibi maddelerin, deodorantların içindeki zararlı maddeler arasında yer alan bir diğer grup olduğunu belirtmeliyiz.

Deodorantların Zararları

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, deodorantların zararları arasında başta göğüs kanseri yer alıyor. Uzmanlar, göğüs kanserine neden olan maddeler arasında, deodorantlar başta olmak üzere, genellikle kozmetin ürünlerin içeriklerinde yer alan maddelerin bulunduğunu belirtiyorlar. Genellikle koltuk altına uygulanan deodorant; ya da Roll-on’ların etkilerini nasıl gösterdiklerine bakacak olursak:

Malum deodorant, ve Roll-on’lar cilde doğrudan temas etmektedir. Ve cildimizin geçirgen özelliği bulunmaktadır. Deodorantların içindeki zararlı maddeler bu nedenle kılcal damarlarımıza; ve bu yolla da kanımıza karışarak kan dolaşımına dahil olabilirler. Bu nedenle, deodorant alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları hakkında çok iyi bilgi sahibi olmalı, etiket okumalı, eğer gerekiyorsa kendi deodorantımızı evde kendimiz yapmalıyız.

Deodorant Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alüminyum folyoların kullanılmaması gerektiğini, aksi halde, bu malzemenin içeriğinde bulunan alüminyumun ağır metal zehirlenmelerine neden olabileceğini artık pek çoğumuz biliyoruz. Ama deodorantların içindeki maddelerde de alüminyum bileşenleri bulunabiliyor. Ve ne yazık ki bu bileşenler, kan tarafından emildiğinde, Alzheimer gibi önemli bir problemi gündeme getiriyor. Bu nedenle, deodorantların zararlarına maruz kalmamak için, alınan deodorantın içeriğinde alüminyum bulunmamasına dikkat etmek çok önemli.

Etiketini okuduğunuzda, almak istediğiniz deodorantın içindeki maddeler arasında Butil, Benzil, Propil, Etil, Metil… gibi şeyler yazılı ise bu deodorantları da almamalısınız. Bu parabenlerin, üreme sisteminde de bazı problemlere neden olduğu belirtilmektedir. Bu bileşenleri solumak, yutmak, ya da deri ile temas ettirmenin çok önemli zararlara neden olacağı kesinlikle unutulmamalıdır.

İçeriğinde bitkisel malzemelerin bulunduğu deodorantları ise gönül rahatlığı ile alabileceğinizi unutmamalısınız.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.