Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü Çıkarır Mı?

Sarımsak, çok eski çağlardan beri bilinen ve kullanılan, ilaç etkisi gösteren doğal antibiyotiklerden bir tanesidir. Son zamanlarda sarımsak tozunun gündemde olduğunu belirtmemiz gerekir. Pek çok yüksek tansiyon hastası tarafından da sıklıkla kullanılan sarımsak hakkında merak edilen sorulardan bir tanesi: sarımsak tansiyonu düşürür mü çıkarır mı’dır. Biz de sizlere hem bu sorunun yanıtlarını; hem de sarımsağın kullanım şeklini anlatmak istedik…

Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü Çıkarır Mı?

2008 yılında, Kardiyovasküler hastalıklar hakkında yapılan bir araştırmaya göre, kan basıncı ne kadar yüksek olursa olsun, sarımsak tüketilmesi halinde tansiyonun düştüğü sonucuna varılmıştır. Sarımsak bunu, içeriğinde bulundurduğu Allicin isimli madde sayesinde gerçekleştirmektedir.

Ancak şunu da belirtmeden geçmememiz gerekir ki sarımsağın tansiyonu düşürme etkisi sadece anlıktır. Kullanılan tansiyon ilaçlarının etkilerinin yıllarca sürdüğü belirtilmektedir. Ancak sarımsak ile ilgili böyle bir bilgi elde bulunmamaktadır.

Sarımsak ve tansiyon ilaçları karşılaştırıldığında elde edilen bir diğer bilgi de, tansiyon ilaçlarının, kalp krizi ve felç riskini azaltmasıdır. Ancak sarımsak ne kalp krizi ne de felç riski üzerinde önemli bir etkiye sahip değildir.
Son zamanlarda, insanlar marketlerden sarımsak tozu alıyor ve bunu yemeklerin içerisinde kullanıyorlar. Sarımsak tozu yemeklere her ne kadar sarımsak aroması katsa da, içeriğinde bulunan Allicin maddesi, sarımsakta bulunduğu kadar yüksek değildir. Bu nedenle, yüksek tansiyonu düşürmek için sarımsak tozu kullanmamak gerekmektedir. Sarımsak tozunun yemeklere lezzet katmaktan başka bir faydası bulunmamaktadır.

Sarımsağın Kullanım Şekli

Vermekte olduğumuz bilgilerin en başından bu yana, sarımsağın içeriğinde bulunan Allicin maddesinden söz ediyoruz. Ve bu madde ısı ile ortaya çıkıyor. Dolayısı ile sarımsağı sağlık için tüketmek istiyorsanız, günde dört diş kadar sarımsağı, kıyarak kavurup o şekilde yemeniz öneriliyor.

Sadece yüksek tansiyon değil, kalp hastalıkları ve kanserin önlenmesinde de sarımsak kullanımından yararlanabileceğinizi belirtmeden geçmeyelim.

Çok sık sarımsak tüketen bir insan düşük tansiyon problemi ile karşılaşabilir. Ağız kokusu ve ter kokusunda sarımsak kötü etki yaratacaktır. Bazı kişilerde şişkinlik, mide ekşimesi ve mide bulantısı da sarımsağın yan etkileri arasında sayılmaktadır. Eğer yakın zaman içerisinde ameliyat olma durumunuz söz konusu ise sarımsak kullanımından uzak durmalı; kullanacaksanız da doktorunuza danışmalısınız. Çünkü kan inceltici etkisi vardır. Ayrıca sarımsak ile birlikte kan inceltici ilaçlar ya da HIV ilaçları kullanıyorsanız, sarımsağın bu ilaçlar ile etkileşime geçebileceğini hatırlamalı ve doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.