Baş Ağrısı İçin Evde Ne Yapılmalı? Baş Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

Baş ağrısı, hemen hemen hepimizin zaman zaman başına gelen bir problem olarak görülmektedir. Pek çok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Kış aylarında grip olacağınızda, hele bir de sinüzit probleminiz varsa, durum kendisini baş ağrısı ile gösterebilir. Diş sıkma alışkanlığınız varsa sabah baş ağrısı ile uyanabilirsiniz. Gününüz stresli geçti ise, eve gidip tam da dinleneceğiniz anda baş ağrısı ile savaşmak durumunda kalabilirsiniz. Peki baş ağrısı için evde ne yapılmalı? Baş ağrısı evde nasıl geçer? Baş ağrısı evde nasıl tedavi edilir? İşte yazımızın ilerleyen bölümlerinde, bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz…

Baş Ağrısı İçin Evde Ne Yapılmalı? Baş Ağrısı Evde Nasıl Geçer? Baş Ağrısı Evde Nasıl Tedavi Edilir?
Aslında baş ağrısı, çok ciddiye alınması gereken bir problemdir. Bu nedenle, giderebilmek için ilaç kullanmak yoluna başvurulmaması önerilir. Doğal yollar ile baş ağrısını gidermeye çalışmalı; ama bunu başaramıyorsanız da size en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Peki o sözü edilen doğal yollar arasında neler yer alıyor?

Her şeyin öncesinde denemeniz gereken yöntem: karanlık, ve sessiz bir odaya geçin. Gözlerinizi kapatmak adına bir yere uzanın. Bir süre bu şekilde bekleyerek, baş ağrısını atlatmayı deneyin. Eğer baş ağrısının nedeni stres ise, ya da migrene dayalı sebepleri varsa, bu yöntem işinize yarayacaktır.

Yapabileceğiniz bir diğer şey de, açık hava yürüyüşüdür. Temiz havada, derin derin nefes alarak yapacağınız yürüyüş, sizin, strese dayalı baş ağrısı probleminizi gidermeye yardımcı olacaktır. Problemlerinizi bu gibi durumlarda olabildiğince unutmaya çalışın.

Baş ağrısına iyi gelebilecek bir diğer doğal yöntem de, masaj uygulamasıdır. Bunun için, önce, burun deliklerinizden başlayıp göz altlarınıza doğru sonra kaşlarınızın ortasından alnınıza doğru, daha sonra da şakaklarınızın üzerine masaj yapmanız önerilmektedir.

baş ağrısı evde nasıl tedavi edilirBaş ağrısına iyi gelen bir diğer yöntem de sıcak duştur. Eğer sıcak duş yapmayı göze alamıyorsanız, ayaklarınızı sıcak su; ve kristal tuz eklenmiş bir leğenin içerisinde dinlendirmeyi de deneyebilirsiniz. Sonrasında ise ayağınıza çorap giyerek, yatıp dinlenmelisiniz.

Soğuk kompresin de baş ağrısına iyi geldiğini belirtmek gerekir. Bunun için, ya başınıza buz torbası koymayı deneyin; ya da bir bezi soğuk suya batırıp, aralıklı olarak işlemi tekrarlamak üzere başınıza koyun.

Baş ağrısına iyi gelen yiyecek, ve içeceklerin bulunduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz. Bu yiyecekler arasında muz, ve makarna yer alırken, içecekler ise, zencefil çayı; ya da, acı kahvenin içerisine eklenen bir kaç damla limon suyu olarak belirtilebilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.