4 Boyutlu Ultrason Nedir? 4D Ultrason ve Özellikleri

4 BOYUTLU ULTRASON VE ÜSTÜNLÜKLERİ

3 boyutlu görünüm en, uzunluk ve derinlik boyutlarını içerir, bir moniterde eş zamanlı olarak renk farklılığının görüntülenmesine olanak sağlayan en son teknolojik ürünler arasındadır.

4 boyutlu ultrason teknolojisine şu anda var olan özelliklerinin üzerine renk farklılığını da üzerine ekleyerek artık ultrasonlara 5. boyutta ilave oldu.

Görüntüler, eklenen bu yeni teknoloji ile daha netleşti ve daha gerçeğe yakın hale geldi.

Anomalilerin bu durum daha erken ve doğru tanınmasının yanı sıra doğmadan anne ve bebek arasında iletişimin görsel olarak sağlanmasına da neden olmuştur.

Ultrason cihazı normalde; ‘prob (tranducer, scanner)’ adı verilen anneye temas eden uçtan yayılan yüksek frekanstaki ses dalgalarının değişik yoğunluklarda bulunan dokulardan yansıyarak oluşan görüntünün bir ekran üzerine yansıtılmasıyla çalışır.

Yansımalar, geleneksel iki boyutlu ultrasonlarda düz gelirken, bu ultrasonlarda belirli açılarla olmakta ve dokular böylelikle ayrıntılı bir şekilde görüntülebilmektedir.

Çekim sırasında 4. boyut sırasında, anne karnında olan bebeğin 3 boyutlu görüntülerinin fotoğraf karelerinde olduğu gibi eş zamanlı görüntülenip kaydedilmesini anlatır.

Fotoğraf karelerinin renk varlılığını 5. boyut ifadesi de vererek görüntülenip kaydedilmesini ifade etmektedir.

Üç boyutlu önceden kullanılan ultrason cihazlarında incelemeden sonraki görüntünün 10-15 dk içerisinde oluşması ve tam olarak görüntünün yaratılamaması bebeğin gelişimi hakkında yeterli bilgiye sahip olunmasının önünde duran bir engeldi. Bu nedenle daha geç doğumsal anomalilerin teşhisi konulmaktaydı.

Daha erken ve daha doğru bir şekilde rahim içindeki fetusta oluşabilecek anomalilerin tanınmasında önemlidir.

Yeni teknoloji bu nedenle 5. Boyutlu Ultrasonlar Anomalilerin tanınmasında ön plana çıkmaktadır.4d ultrason

Özellikle bunlar arasında;

Ensefalosel ( beynin kemik yapıdan dışarıya sarkması), Spina Bifida ( omurgada oluşan açıklıklar)gibi santral sinir sistemi ile ilgili problemlerin tespiti

Yarık dudak ve yarık damak anomalilerinin tespiti, ayrıca kalp anomalilerinin tanınması,

Kromozomal anomaliler olan down sendromu özellikle de bebeğin yüzü olmak üzere fiziksel görünümünün izlenmesi,

Daha net ve doğru bir şekilde bebeğin el ve ayakla ilgili anomalilerinin teşhis edilmesi.

Karın ön duvarında gastrosizis ya da omfolosel olan defektler sonrasında batın organlarının dışarıda olması anomalilerin daha erken haftalarında tespiti,

 

Daha erken bir hamilelik haftasında bebeğin cinsiyetinin tespiti yapılabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.