Özsoy Operası Mersin Devlet Opera Ve Balesi Tarafından Sahneleniyor

Mersin Devlet Opera Ve Balesi tarafından Mersin‘li sanatseverlerle buluşturulacak olan Özsoy Operası hakkındaki bilgileri bu yazımız içerisinde sizlere aktarmaya çalışacağız. Özsoy Operasının temasının ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından verildiğini belirterek, Mersin Devlet Opera Ve Balesi programında yer alan Özsoy Operası hakkındaki bilgilerimizi aktarmaya başlayalım:


Mustafa Kemal Atatürk, Özsoy Operasının, Türkiye’yi o dönemlerde ziyaret edecek olan İran Şahı Rıza Şah Pehlevi için sahnelenmesini istemiş, ve Özsoy Operasının temasını oluşturmuştur. Şimdi bu büyük etkinliğin Mersin’de, Mersin Devlet Opera Ve Balesi tarafından sahnelenecek olması, Mersin’li operaseverler için büyük bir şans niteliğini taşımaktadır…
Mersin Devlet Opera Ve Balesi programına göre, 23 Ekim 2012 Salı günü akşam saat 20:00’da Mersin Kültür Merkezi’nde, Özsoy Operası özet şeklinde sahnelenecek. Mersin Devlet Opera Ve Balesi programına göre Özsoy Operası gala temsili ise 1 Kasım 2012 Perşembe günü gerçekleştirilecek.
Mersin Devlet Opera Ve Balesi tarafından sergilenecek olan Özsoy Operasının bestesinin, iki ay gibi kısa bir sürede Ahmet Adnan Saygun tarafından hazırlandığını, temasının ise Mustafa Kemal Atatürk tarafından verildiğini belirtmemiz gerekmektedir. Özsoy Operası Türk opera tarihi açısından önemlidir, çünkü, Türk opera tarihinin başlangıcının, bundan 78 sene sonra Özsoy operası ile başladığına inanılmaktadır.
Mersin Devlet Opera Ve Balesi tarafından sergilenecek olan Özsoy Operasının Mehmet Yılmaz tarafından sahneye konulduğu, bunun yanında, Librettosunun da Mühir Hayri Egeli tarafından yazıldığını belirtmemiz gerekmektedir. Özsoy Operası, Mersin Devlet Opera Ve Balesi opera şefleri arasında yer alan Aytuğ Ülgen, ve Vladimir Lungu tarafından dönüşümlü olarak yönetilecek. Uğur Seyrek Kareografiyi gerçekleştirirken, tasarım ve dekor da Kağan Güreşçi tarafından yapılacak. Nursan Ünlü kostüm tasarımını gerçekleştirecek iken, ışık tasarımı da Murat Yılmaz tarafından gerçekleştirilecek. Mersin Devlet Opera Ve Balesi korosu, balet, ve balerinleri Özsoy operasında kendilerine sahnede yer bulabilecekler.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.