Seda Sayan’la Programına Ceza

Radyo Ve Televizyon Üst Kurulu RTÜK bugün bir toplantı gerçekleştirdi ve 5 Mart 2018’de Show TV’de yayınlanan Seda Sayan’la programı ile ilgili önemli bir karar aldı. Seda Sayan, bu programda inşaat işçileri ile ilgili bir yorumda bulunmuş ve kamuoyundan tepki almıştı. Bunun üzerine Seda Sayan’la programına RTÜK tarafından en üst seviyede ceza verildi. Program üst üste 5 gün yayınlanmayacak. Seda Sayan’la programı neden yok; ya da Seda Sayan’la programı neden kaldırıldı diyenler için konunun detaylarını ilerleyen bölümlerde aktaracağız.

Seda Sayan’la Programı Neden Kaldırıldı?
Seda Sayan’la Programı Neden Yok

5 Mart 2018 tarihinde Show TV’de yayınlanan Seda Sayan’la programında ünlü manken Ece Gürsel konuktu.Çocuk sahibi olabilmek için Sperm Bankası’ndan yararlanmak istediğini belirtti. Bunun üzerine Seda Sayan, “Ne gerek var? İnşaat işçileri var ya” dedi. Ve bu durum neticesinde kamuoyundan önemli bir tepki aldı. Konuya RTÜK tarafından, beş gün boyunca yayın durdurma müeyyidesi uygulandı. Bu karar, bugün düzenlenen toplantı ile verildi.
Söz konusu program durdurma cezasının gerekçesi ise şu şekilde: 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 8. maddesinin birinci fıkrasının (f) bendinde yer alan “Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” hükmünün ihlal edilmesi…

Söz konusu programda geçen inşaat işçileri ile ilgili söz dolayısı ile RTÜK’e, 400’ün üzerinde şikayet gitti. Şikayetlerin kaynağı hem vatandaşlar, hem de İnşaat İşçileri Sendikası olarak belirtiliyor.

5 Mart 2018’de gerçekleşen olay tam olarak şu şekilde cereyan etti: Yorumcu Bilal Özcan, Ece Gürsel’e, Sperm Bankası’ndan hamile kalmak isteyip istemediğini sordu. Ece Gürsel de bunun üzerine, konuyu annesi ile de konuştuğunu, eğer çocuk sahibi olmak için bir koca adayı çıkmazsa, Sperm Bankası’nı düşünebileceklerini söyledi. Bunun üzerine Seda Sayan, “İnşaat işçileri insan değil mi?” diyerek söze başladı. “Genleri güzel, tuttuğunu koparıyor ve güçlü kuvvetli ise çocuğunuzu doğurmak için ne bekliyorsunuz?” diye devam etti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.