Babıali Kültür Sofrası Etkinliği

Gazeteci, yazar ve edebiyatçılarla İstanbul Valisi Vasip Şahin bir araya geldi.

‘Babıali Kültür Sofrası’ etkinliğinin ikincisinde İstanbul Valisi Vasip Şahin, yazar, gazeteci ve edebiyatçılarla bir araya geldi.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Yeni Şafak gazetesinden Dr. Fatma Barbarosoğlu, Türkmedya İcra Kurulu Başkanı Cengiz Özdemir, akademisyen Prof. Dr. Nazif Gürdoğan, Cumhuriyet gazetesinden Metin Celal, Milli Gazete’den Mehmet Şevki Eygi, Vatan gazetesinden İbrahim Kiras Cağaloğlu’ndaki İstanbul Valiliği’nde gerçekleşen toplatıya katıldı.

Toplantı öncesinde İstanbul Valisi Vasip Şahin, yaptığı konuşmada mekan ve zaman olarak da İstanbul ve Babıali’nin derinliğe sahip bir kavramı içerdiğini belirterek, aydınların, münevverlerin yanında ve her türlü önerilerine açık olduklarını ifade etmek için bu toplantıyı gerçekleştirdiklerini anlattı.

Bu şehrin kültür insanlarıyla, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili ayda bir buluşmayı arzu ettiğini dile getirerek, aynı zamanda toplantının aynı zamanda devlet geleneği olduğunu da belirtti.

Kültür insanlarıyla da bir kentin yöneticisinin zaman zaman bir araya gelip sorunları ifade etmesi gerektiğini söyleyen Ahmet Emre Bilgili, her ay ‘Babıali Kültür Sofrası’ etkinliğinin devam edeceğini belirtti.

Bu kapsamda Ahmet Emre Bilgili, önümüzdeki ay 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramından dolayı çocuk yazarları da davet edeceklerini söyleyerek, ‘ Vali Bey’in makamında her ay böyle bir sofra olacak. Bu iş için Şahin’in makamını da açması oldukça önemlidir. Kültür ve sanata bu da ne kadar önem verdiğini gösteriyor.’ Dedi.

Davet için toplantıya katılanlar, Vali Vasip Şahin’e çok teşekkür ederek, bu tarz etkinliklerinin devamının olmasını diledi.

İstanbul için Yazar Mehmet Şevket Eygi çok büyük bir kütüphane kurulması istediğini belirtti. Eygi, Türkiye’nin ‘gayriresmi başkenti’ olarak gösterdiği İstanbul’u ifade eden yazar, sadece İstanbul’un Türkiye çapında değil, dünya çapında medeniyet, kültür, sanat, mimarlık şehri olması gerektiğini belirtti.

babiali

Kültür ve sanat dünyasından isimlerle İstanbul Valiliği’nce bir araya gelip, bu alanda yapılacak çalışmalarla ilgili fikir alışverişinde bulunmak için başlatılan bu buluşmalar, belirli aralıklarla yapılıyor. İlgili kamu yöneticileri tarafından bu buluşmalarda ortaya çıkan öneriler uygulamaya geçirilecek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.