Sosyal Medya İnsanları Asosyalleştiriyor Mu?

Sık sık bugünlerde duyar olduk kişiyi medyanın asosyalleştirdiğini… insanı ağlar zombileştiriyor, kişiye asosyalleştirerek zarar veriyor gibi konular başta televizyon olmak üzere birçok medyada tartışılıyor. Bizce bu tartışma içinde kişiyi sosyal medyanın asosyalleştirmesi değil, daha da sosyalleştirmesi söz konusudur. Öncelikle bahsedilen asosyalin anlamına bir bakalım. Asosyal, Türk Dil Kurumu ve Vikipedi’ye göre ne demekmiş bir bakalım:

Asosyal Ne Demektir?
TDK;

Sosyal olmayan
Genel kabul görmüş kuralların dışında hareket eden bir toplum bilimidir.

Vikipedi:

Kalabalık ortamlarda olmayı sevmeyen kişidir. Bu tip insanlar için kimsenin olmadığı sakin yerler her zaman ilgi çekicidir. Genelde kalabalık ortamlarda saklanma isteği içindedirler. Toplumdan zamanla bu nedenle uzaklaşırlar.

Kişiyi sosyal medyayı asosyalleştirdiği konusunda bizim fikrimiz, ‘asosyol bir yaratık’ haline kişiyi getirmediğidir.

Çünkü daha da sosyal medya sayesinde sosyalleşiyor ki sosyalleşmeyi buradaki anlamıyla ‘insan içine karışmak’ anlamında kullandığımızı varsayarak inanıyoruz. Çünkü sosyal medya aracılığıyla insanlar yeni insanlarla tanışıyor, ortak noktalarını onlarla yüz yüze paylaşabiliyorlar.
Mesela hiç yüz yüze görüşmediğimiz sadece sosyal medyadan takip ettiğimiz birisini arkadaş olarak Facebook’ta eklediğimizi düşünelim. Bu kişi ile bir süre sonra medya üzerinden görüştüğümüzü, belli bir samimiyet kurduğumuzu varsayalım.
O kişiye bu samimiyetle yüz yüze görüşme teklifinde bulunacak kadar sosyal girişken ve cüretkar olunabilir. Bununla da iş bitmiyor…
Görüşmek için bu kişiyle sözleştikten sonra gerçek hayatta karşılaştığınızda da aynı samimiyet devam ediyor ve bu kişiyi sanki yıllardır tanıyormuşuz hissine kapılıyoruz. sosyal-medyaTam da bu samimiyet ve tüm hisler sayesinde daha çok sosyalleşiyoruz.
Buna ilaveten, tanıdığımız ve her gün görüştüğümüz arkadaşlarımızla dahi, pek çok malzeme ile sosyal medya üzerinden sohbet etme şansı bulabiliyoruz. Muhabbet ‘paylaştığım videoyu gördün mü?’ ile başlıyor ve katlanarak sosyallik devam ediyor.
ExactTarget’ın yaptığı bir araştırma ile bu yazımızdaki sosyalleşme tanımı destekleniyor.
ABD’li kullanıcıları yapılan bu araştırma baz alıyor. Araştırma Facebook kullanımının kişilerde arttıkça, %27’sinin bu kişilerin yüz yüze arkadaşlarıyla görüşme oranının da arttığı sonucu ortaya çıkıyor. Arkadaşlarıyla daha az yüz yüze kişilerin %13’ü görüşüyor, %60’nın da görüşme oranında değişiklik olmuyor.
Kullanıcıların Twitter kullanımı arttıkça, %46’sı yüz yüze arkadaşlarıyla görüşmelerinin arttığını söylerken, %7’si azaldığını söylüyor. Telefonla aramaların sıklaştığını ise %33’ü söylüyor ve daha az telefon görüşmesi yaptığını ise %13’ü söylüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.