İnternet Bankacılığının Avantajları ve Faydaları

İnternet Bankacılığının Avantajları Nelerdir? İnternet Bankacılığının Faydaları, bize sunduğu kolaylıklar hakkında size bilgi vermek istedik.

İnternet Bankacılığının Getirdiği Kolaylıklar: İnternet bankacılığını, nakit çekmek ya da yatırmak dışındaki tüm işlemler için tercih etmek her açıdan avantajlıdır. Kimi internet kullanıcılarını Virüs, spyware, Truva atı gibi zararlı yazılımlar ve duyulan dolandırıcılık olayları tedirgin etse de yeterince güçlü güvenlik önlemlerini bankalar alıyor. Kimi zaman tecrübeli kullanıcılar için bankacıların güvenlik konusundaki hassasiyetlerinin can sıkıcı hale geldiğini bile söyleyebiliriz.
Para transferleri, online şubelerde yapılan işlemlerin büyük kısmını oluşturuyor. Bunu normal şartlarda şubeden yapmak demek, hem zaman kaybetmek hem de ücret ödemek anlamına geliyor.

İşlem genellikle online şubelerde ücretsiz olarak yapılabildiği için oldukça avantajlıdır. Tabi yapılabilecekler internet şubelerinde bunlarla sınırlı değildir. Bir bankdan diğerine EFT yapmak, ayıracağınız bir iki dakika ile hallolabilir. Ayrıca ileriki tarihlere havale ve EFT işlemleri için programlama yapmak bile mümkündür. Mesela kiranızı iki hafta sonra yatırmanız gerekiyor ve o gün yolda olacaksanız önceden programlayabilir ve ev sahibinizle yaşanabilecek problem riskini ortadan kaldırabilirsiniz.
Yatırımcılar İçin İnternet Bankacılığının Avantajları : Borsayla yakından ilgilenenler için de internet bankacılığı oldukça verimli araçlar sunuyor. Hisse senedi, bono, tahvil, eurobond, repo gibi yatırım araçlarını online şubeden rahatça kullanabiliyor ve durumlarını inceleyebiliyorsunuz.
internet-bankaciligiVergi borcu, fatura, SSK primleri, Bağ-Kur ödemeleri, trafik cezaları ve üniversite harçlarının yanı sıra faturasız cep telefonlarına kontör yüklemesi, Bilyoner.com ve Nesine.com gibi online servislerdeki hesaplara para aktarımı yapılabilmesi diğer internet bankacılığının öne çıkan kolaylarıdır. Sıkça ücretli otoyolları ve köprüleri kullananlar yine online şubeden KGS ve OGS ödemelerini gerçekleştirerek gönül rahatlığıyla köprü ve otoban girişlerinde sorun yaşamadan seyahat edebilirler. Online şubelerden tüm bunların yanı sıra sigorta poliçelerinizi yenileyebilir, düzenleyebilir hatta prim ödemelerinizi bile değiştirebilirsiniz.
İnternet Bankacılığı Kullanırken Dikkatli Olun: İnternet bankacılığı konusunda kimi kullanıcıların hala tedirginlikleri olabilir. Ancak 128 bitlik şifreleme ve ekran klavyesi gibi etkili araçlarla bankalar birçok tehdidi devredışı bırakabiliyor. Bilinçli internet bankacılığı kullanıcılarının yine de bazı ayrıntılara dikkat etmesi gerekir.

  • Tarayıcının adres çubuğuna banka adresini elle girmek.
  • Ekran klavyesi üzerinden internet bankacılığı şifre ve parolanızı fare kullanarak girmek
  • Güncel ve güvenilir bir anti virüs programı kullanmak ve taramaları düzenli yapmak
  • Giriş denemelerinin başarısız olanlarını incelemek
  • Uzun ve çözülmesi zor şifreler girmek
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.