Google Kullanmanın Püf Noktaları

Google kullanmanın püf noktaları nelerdir? Google arama sonuçlarında istediğiniz bilgiye ulaşmanın kolay yollarından bahserdeceğiz. Görsel arama, yerel bilgi arama, herhangi bir site üzerinden arama yapma ve yabancı dilde arama yapmanın ipuçları bu yazımızda:

Google Resim Aramasında Görsel İçerik Filtreleme: Görsel aramaları Google’da yaptığınızda (images.google.com.tr) tahmin edilenden çok daha fazla sonuç olduğunu fark etmişsinizdir. Aramayı İstanbul yazıp yaptığınızda bu makale yazıldığında 8,860,000 adet arama sonucuyla karşılaşılıyor. Ancak bu sonuçları azaltmanın bir yolu var:

Size otomatik olarak ilgili aramalar özelliği, daha anlamlı, spesifik anahtar kelimelerle (Kız Kulesi, İstanbul harita, eski İstanbul vb.) getirilmiş sonuçları önerecektir. Aramalarınızın sonuçlarını bununla birlikte dosyanın büyüklüğüne, yukarıdan seçmeli menüden erişebileceğiniz Haber İçeriği, Yüzler, Küçük resim gibi seçeneklerle portre fotoğrafları, haber sitelerinde yer alan fotoğraflar, çizimler vb. farklı özellikli resimleri getirecek biçimde daraltabilirsiniz.
Googlede Yerel Bilgi Arama: Yaşadığınız ya da seyahat etmeyi düşündüğünüz yerde bulunan mağazalar, restoranlar ve diğer iş yerlerini arıyorsanız, bu konuda Google size yardımcı olacaktır. Arama sorgunuz içine bunun için aramayı gerçekleştirmek istediğiniz şehri yerleştirmeniz yeterli, ancak aradığınız sorguyu Google’ın anlayacağı dilde vermeniz gerekiyor. Mesela aramada Turkish Foof Berlin yazdığınızda, Berlin’de bulunan Türk lokantalarının adreslerine ve haritadaki konumlarına ulaşabilirsiniz. Henüz Türkiye’nin illeri için bu servisin henüz işe yaramadığını belirtmemizde fayda vardır.
google kullanmanın püf noktalarıGoogle Araması Yaparken Boşlukları Doldurun: Aradığınız eğer bilinen bir şarkı, cümle ya da ünlü bir sözse fakat cümlenin tamamını hatırlayamıyorsanız hayatınızı bir yıldız oldukça değiştirebilir. Hatırlayamadığınız cümle içindeki kısımlar için bir yıldız (*) Google’un aradaki boşluğu doldurmasına olanak tanıyacaktır. Örneğin uzun ince bir * gündüz gece sorgusu sizi direkt Aşık Veysel’e götürecektir.
Aramayı Sadece Bir Site Üzerinde Yapmayın: Google’un en yararlı özelliği belki de budur. 33Haber.com üzerinde bulunan bir haberde bulunan bir soruya yanıt için, arama sorgunuza site: 33haber.com yazdığınızda, yalnızca 33Haber internet sitesi üzerinde bulunan yanıtlara ulaşacaksınız.
Google Üzerinde Yabancı Dilde Arama: Bir dilden başka bir dile Google çeviri sorgunuzu çevirmek için sizi translate.google.com.tr bekliyor. Google çeviri anasayfasında Çevir ve Ara linkine tıklamak ve aradığınız sorguya denk gelecek yanıtları farklı dilde aramak tek yapmanız gerekendir.
Sözlük Anlamlarına Bakma: Cümleyi aradığınızda Google size hep arama sonuçlarını gösterir, fakat anlamlarıyla ilgilenmez. Fakat www.google.com.tr/dictionary adresine girdiğiniz zaman, bu kelimelerin anlamlarını karşınıza çıkan sözcükler içinde bulabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.