Facebook ve Cinsiyet Özgürlüğü

Kullanıcılarına, sosyal medya sitesi Facebook cinsiyet hanesindeki profillerinde yer alan yere istediklerini yazma özgürlüğü tanıdı.

2014 yılından beri Facebook üyeleri profillerindeki cinsiyet hanesini 58 farklı cinsiyet seçeneğinden biri ile doldurabiliyordu. Ancak LGBT aktivistlerinin birçoğu bu listenin yetersiz olduğunu ve tam olarak bazı bireylerin kendilerini tanımlamasını engellediğini iddia ediyordu.

Yeni düzenleme kapsamında Facebook profilinde cinsiyetini belirtmek isteyen kullanıcılara sınırsız özgürlük vermenin yanı sıra sitede kendileri için hangi zamirlerin kullanılacağını da tüm kullanıcılara seçme hakkı tanıdı.

Facebook’u artık cinsiyet zamirlerine sahip bir dilde kullananlar kendilerine sitenin kadın, erkek ya da cinsiyetsiz zamirlerini kullanarak hitap etmesini seçebilecek.

facebookYeni cinsiyet uygulamasını Facebook’ta geliştiren takımda görev alan ve bir trans birey olan kendisi de mühendis Ari Chivukula ‘Kendisini bu uygulama sayesinde kadın ya da erkek olarak tanımlamak istemeyen kişilerin daha kolay kabul göreceğini, yeni bir diyalogu bu uygulamanın başlatacağının umuyoruz dedi.

Bu uygulamayı akademisyenler destekledi ve farklı cinsiyet tanımlamalarını Facebook’un kabul etmesinin trans bireylerin toplumda kabul gördüğünü gösteren bir önemli işaret olduğunu belirtti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.