Neem Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Neem yağı, kozmetik ürünlerde ve bitkisel maskelerde karşımıza çıkıyor. Sizlere cilt bakımında ve cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan neem yağı ve neem yağı içeren ürünlerden bahsedeceğiz.

Neem Yağı Nedir? Neem Nasıl Bir Bitki?

Temel olarak Afrika ve Asya’da yetişen neem ağacının meyvesi ve yapraklarının yağının çıkarılması ile elde edilir ve böcek uzaklaştırma yöntemlerinden kozmetiğe kadar ve tarıma kadar birçok farklı alanlarda kullanılır. Neem yağını içeren çeşitli kozmetik ürünlerinin ortaya çıkmasının yanı sıra, direkt olarak aktarlarda konsantre yağ biçiminde de satılan bu ürün sayesinde daha da güzelleşmek mümkün hale geliyor.

Hem cilt için hem de birçok deri hastalıklarına karşı mücadele ederken bu yağın içerdiği minerallerin etkili bir araç olduğu günümüzde de kabul edilir. Hindistan’da zira çok uzun yıllardır kullanılan neem yağı, egzama, sivilceler, alerjiler gibi rahatsızlıklara ve hastalıklara karşı etkili bir tedavi ve koruma şekli sunuyor. Bu rahatsızlıklardan herhangi biriyle karşılaştığınız durumlarda yapmanız gereken tek şey arada bir deforme olmuş bölgenin üzerine neem yağından sürmek olmalıdır.

Direkt olarak her ne kadar cildinize boca edilmesi önerilmese de, neem yağından birkaç damla cilt maskenizin içine ekleyeceğiniz yağı bile cildinizi güzelleştirip besleyecektir. Saçlarınız temel olarak ölü deriden oluşmuştur ve onlar için abartıya kaçmadan saç kreminizin içerisine neem yağından eklerseniz saçlarınızın daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu olumlu sonuçları cilt tipinden bağımsız olarak ortaya koyabilen neem yağı, her nasılsa içilebilir ve yenilebilir olmasa da eğer neem ağacı yapraklarını bulursanız bir çay da onlarla hazırlayabilirsiniz. Hem hastalıklardan korunmanıza bu çay yardımcı olacak hem de kendinizi daha dinç hissetmenizi sağlayacaktır.

Direkt olarak eğer neem yağının kullanılmasına yakın bakmıyorsanız, çeşitli bu yağın kullanıldığı nemlendiriciler, şampuanlar ve bakım jellerine de göz atabilirsiniz. Bu ürünlerin ismini de reklam olmasın adına direkt vermiyoruz fakat butik ve kozmetik mağazalara uğrayarak bu ürünlerin tümüne kolayca sahip olabilirsiniz.

Ancak bakımsız bir ciltte bu yağın mucizeler yaratmayacağı da unutulmamalıdır. Günlük cilt temizliğinizi ve bakımınızı sonuçların en iyisini elde etmek için aksatmamanız, bunun yanı sıra sağlıklı beslenme, düzenli uyku ve sporu da kesinlikle hayatınıza sokmalı ve ihmal etmemelisiniz. Şimdiden herkese bol güzellik ve sağlıklı günler diliyoruz!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.