Tırnak Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

En çok kullandığımız vücut organlarından biri de el ve tırnaklardır. Şöyle bir düşününce; albümleri karıştırırken, e-posta atarken, çantada bir şeyler ararken sürekli durmadan el ve tırnaklar hareket eder.
Tırnaklarınız, bütün bu yıpranmalara bakımsızlık be kimyevi temizlik maddeleri de eklenince iyice yıpranacaktır.
Bakımsız tırnak ve katiküller, hoşa gitse de gitmese de dış görünüşü olumsuz yönde etkiler. Saçınıza fön çekmemiş ya da makyaj yapmamış bile olsanız, düzgün ve natürel tırnaklar bakımlı görünmenize yardımcı olacaktır.
Çevrenizdekilerin ayrıntılara önem veren bir insan olduğunu düşünmenizi, güzel tırnaklar sağlıyor.
Tırnaklarınızın en iyi şekilde görünmesini sağlamak için, manikürcülere haftada bir koşmanıza hiç gerek yok, hatta oje bile sürmenize gerek yok.

Tırnaklarınıza birkaç dakikalık bakım yaparak şu önemli noktalara dikkat edebilirsiniz;
Tırnaklarınızı Düz Kesin: Her zaman tırnaklarınızı düz kesin. Tırnağın yağısını, kavisli ya da sert bir açıyla kesmek zayıflatır. Bu durum da tırnaklarınız da kırılma ve bölünmeye neden olur. Tırnakların banyo yapıldıktan sonra kesilmesi de bir diğer tavsiyedir. Duştan sonra tırnaklarınız yumuşacık olacaktır. Böylece kırılma ve bölünme ihtimali de azalacaktır.
Katikülleri Kesmeyin: Birkaç gün boyunca, katikülleri kesmek, tırnaklarınızın bakımlı görünmesini sağlayabilir. Ancak katikülleri kestiğinizde düzensiz bir şekilde deri büyür ve kısa bir süre sonra bakımsız görünür. Tırnakları, katikül derisi bakteriye karşı koruduğundan, kesilirse tırnaklarınızın kötü görünmesini sağlayacaktır. Büyüye katiküler içinse; ılık suda parmaklarınızı bekletin ve katikülleri, yumuşak bir havlu yardımıyla yavaşça itin.
Banyodan Önce, Tırnaklarınızı Törpüleyin:
Tırnakları kesmenin aksine, kuruyken törpülemek daha iyi olacaktır. Çünkü tırnaklar ıslak olduğunda yumuşayacağından törpülenme sırasında bükülüp, kırılmaya yatkın olur.
Tırnaklarınızı Dipten Törpülemeyin Ya Da Kesmeyin: Gereğinden fazla tırnakları törpülemek ya da kesmek, görünümlerinin kemirilmiş gibi olmasına neden olur. Tırnaklarınızın kısa kalmasını isteyebilirsiniz ancak, en azından uçlarda küçük de olsa bir beyazlık kalmasını sağlayabilirsiniz. Uzun tırnaklar ise size günlük aktiviteler gerçekleştirirken size rahat vermez.evde tırnak bakımı
Tırnaklarınızı Parlatın: Ojeye ya da ojenin o bıktırıcı uzunluktaki kuruma süresine, tırnaklarınızda hoş bir parlaklık elde etmek için katlanmanıza gerek yok. Çift yönlü bit parlatıcı törpüyü bunun yerine kullanabilirsiniz. Yalnızca birkaç dakika da on parmak da yapılacaktır. Çıkıntıları, önce sert dokulu kısımla yumuşatın. Daha sonrasında ise yumuşak ve düz kısımla parlaklın yakalayana kadar tırnaklarınızı törpüleyin. Ancak haftada bir kereden fazla parlatıcı törpüyü kullanmayın.
Sıradan Losyonları Tercih Etmeyin: Akla aykırıymış gibi gelebilir bu tavsiye. Ancak alkol içeren bazı ucuz losyonlar tırnak ve katikülleri kurutabiliyor. Bu da bakımsız görünmelerine neden oluyor. Tırnakları ve tırnak çevresindeki deriyi, katikül yağı nemlendirir ve kötü görünmelerini engeller. Her bir tırnağa bir damla olacak şekilde masaj yaparak, sabahları kalktıktan sonra ve akşamları yatmadan evvel uygulamalısınız. Deri ve tırnaklarınız bir dakika sonra yağı emmiş olacaktır. Kalan yağı daha sonra silebilirsiniz.
Eldiveni Ev İşi Yaparken Kullanın: Tırnakları, temizlik deterjanları ve kimyasalları hassaslaştırıp, kurutabilir. Tırnaklarınızın sürekli ıslanıp kuruması da, onarlı kırılmaya yatkın hale getirir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.