Doğal Göz Bakımı: Gözlere Bitkisel Bakım Önerileri

 

Göz bakımı için sizlere doğal bazı çözümler vermek istiyoruz. Gözlerinizi dinlendiren, yaşlanma etkilerini ve kırışıklıkları azaltan, gözaltı torbaları ve morluklarını gideren tarifler bu yazımızda:

Gözler İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gözlere düzensiz uyku oldukça zarar verir. Uyku düzeninizi buna dikkat ederek ayarlamanızda fayda vardır.

Dış etkenler olan güneş ışığı, toz, duman ve şiddetli rüzgar gibi etkenlerden gözlerinizi korumaya çalışın. Uzun süre böyle ortamlarda bulunmamaya dikkat edin. Kaldığınız takdirde de gözünüzü devamlı kırpın ve avuç içlerinizle gözleriniz kapalı iken masaj yapın.

Görme yeteneğinizi basit göz egzersizleri yaparak koruyabilirsiniz. Gözlerinizi sola, sağa, aşağı, yukarı oynatarak, saat yönü ve tam tersi şekilde çevirin. Düzenli olarak bu işlemi yapmanızda fayda olacaktır.

Yorgun Gözleri Dinlendiren Kür:

  • Ihlamur
  • Zambak
  • Lavanta
  • Papatya

Bu bitki çaylarının dinlendirici etkisi ile yapacağınız kompresler gözlerinizdeki yorgunluğu giderecektir.

1 tutam ıhlamur, papatya, zambak ya da lavantayı 1 fincan kaynar suyun içine koyarak 10 dk demleyin. Daha sonra soğuması için süzüp bekleyin. İki makyaj pamuğunu soğuduktan sonra bu çaya batırıp gözlerinize koyun. 10 dakika kadar bu şekilde bekleyin. Gözlerinizi sonrasında ılık su ile yıkayın.

Göz Kuruluğu İçin Göz Otu: Göz otu (frezya veya kırlangıç otu), göz kuruluğu şikayeti için tavsiye edilir. 1 çay kaşığı kurutulmuş göz otunun bir fincan kaynar suya atın ve 10 dakika bekleyin. Sonra bir pamuğu suya batırın, gözlerini yumun ve göz kapaklarınız üzerine hafifçe bastırın, 10-15 dakika kadar kompres yapın.

Aynı kompres işlemini rezene ile yapabilirsiniz. Rezene ayrıca göz yorgunluğuna da iyi gelecektir.

Yaşlanma Belirtilerine Muz Maskesi: Yaşlanma etkilerini içeriğindeki A ve C vitaminiyle muz, cildinizi korumasının yanı sıra göz çevresindeki kırışıklıkları gidermeye de yardımcı olacaktır.

  • Kaşığın tersiyle olgun bir muzu iyice ezip gül suyundan da 1-2 çay kaşığı ekleyin. Göz çevrenize bu karışımı sürerek 30 dakika kadar bekleyin ılık suyla daha sonra yıkayın.

Gözaltı Torbalarına ve Morluklara Maske:

  • 1 çay kaşığı buğday yağı
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı
  • Patatesi rendeleyip 2 çay kaşığı kadar suyunu çıkarın

Bir kapta malzemelerin tümünü karıştırın, bir pamuk yardımıyla elde ettiğiniz karışımı gözaltlarınıza uygulayın. Emilimi zamanla gerçekleşeceğinden durulamanız gerekmez.

Kırışıklıklar İçin Yumurta Akı: Gözlerinizin kenarlarına ve kırışıklıkların yoğun olduğu diğer bölgelere çırpılmış yumurta akını sürün. Kuruduktan sonra buzlu suya pamuk batırıp bununla temizleyin.

Göze İyi Gelen Bitkiler: Göz sağlığı için faydalı bitkilerden de kısaca bahsedelim. Yeşil çay, üzüm, kiraz, çilek gözlerde oluşan gerginliği azaltıcı etkiye sahiptir. Bunlar gözlerdeki kan damarlarını besler, böylece gözlerin daha canlı ve parlak olmasını sağlar. Bu bitkiler aynı zamanda katarakt hastalığına da engel olurlar.

Sarımsak, pırasa, çilek gözün bağışıklık sistemini koruyan besinler arasındadır . Gözde arpacık çıkma riskini azaltırlar. Ayrıca göz ağrılarına, gözlerde sulanma ve kızarmalara da iyi gelirler.

Beslenme tavsiyesi arayanlar için de tavsiyemiz: Kepekli makarna ve buğday ekmeği gözdeki damarları korurlar, bu besinler göz etrafında oluşabilecek çizgileri yok etmede faydalıdırlar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.