Kozmetik Ürünlerin Zararları: Alerji Yapan Kozmetik Ürünler

İnsanların bazıları üzerinde kozmetik ürünlerin bazıları alerjiye neden olabiliyor. Yani çok para verip aldığınız kozmetiğiniz istisna da olsa sizde de alerji yapabilir. Örneğin bir nemlendiriciyi hatırı sayılır bir paraya aldınız. Size ürün hipoallerjenik  ve kaliteli bir ürün olarak sunulduğu için hiç tereddüt etmeden kullanmaya başladınız. Yüzünüzde 2-3 gün sonra kızarıklık ve kaşıntı başladı ve gitgide artan bir dermatit yani egzama şekli ortaya çıktı. Hanımlar arasında bu durum özellikle sık rastlanan bir talihsizliktir. Kullanılan kozmetik madde alerji yapmıştır. Hem de size sunulan hipoallerjenik özelliği olduğu halde. Ancak yine de hipoallerjenik özellikte bir ürün kullanmadığınızda dermatitin ciltte oluşma riski daha fazla olacaktır.

Bu ürünler sağlık ve güzellik için kullanılırken cilde zarar vermeyecek şekilde üretilmemeli midir? Bu maddeler denetilmiyor mu?

Maalesef gıda maddelerinin üretimi bile ülkemizde denetim ve kontrol altına alınamamıştır ve böyle bir beklenti içinde kozmetikler için olmak çok fazla ‘iyimserlik’ olacaktır. Kozmetik maddeler içinde ABD’de yapılan araştırmalarda 2983 adet kimyasal madde olduğunu ve 884 tanesinin toksik özellikte olduğu belirtilmiştir.

Kozmetiğin alerji oluşturması tamamen kişinin bağışıklık sistemi ve cilt yapısı ile ilgilidir. Organizmayı bağışıklık sistemi yabancı maddelerden korumak üzere programlanmıştır. Genellikle bakteriler, virüsler ve tümörleşen hücrelerdir bunlar. Her gün bağışıklık sistemi adete hücrelerimizi tek tek kontrol ederek vücudun ‘sağlık durumunu’ idame ettirir. Bazı kişilerde maalesef kozmetikler ve sanitasyon maddeleri içinde yer alan partiküller zararlı madde olarak algılanır ve bunlara karşı vücutta dermatit ile sonuçlanacak reaksiyon başlatılır.

Kozmetik Ürünler

Kontakt alerjilerin bu türlerinde alerjilerde uygulanan özel bir tanı yöntemi vardır. Patch test yani yama testi denilen ve sırt bölgesine, vücutta temas alerjilerine yol açtığı bilinen temel maddeleri içeren bu test uygulanır ve kişinin alerjik olduğu maddeler belirlenir. Çok önemli tespittir bu, çünkü kalıcı olarak temas alerjilerinin bir tedavisi yoktur. Alerji yapan maddelerden uzak kalmak tek tedavi yöntemidir. Eğer birden fazla ürün kullanıyorsanız ve hangisinin alerji nedeni olduğunu bilmek istiyorsanız bir alerji uzmanına başvurmalısınız.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.