Yeni Kimlikler Ne Zaman Verilecek? Yeni Kimlik Kartları

Yeni Kimlikler Ne Zaman Verilecek? Merakla beklenen Yeni Kimlik Kartları yani Elektronik Kimlikler bu yıl Aralık ayından itibaren verilmeye başlanılacak.

Elektronik kimlik olarak adlandırılan yeni kimlik kartları hakkında Başbakan Davutoğlu tarafından açıklama yapıldı. Başbakana göre Aralık 2014’ten itibaren yeni kimlik kartları verilmeye başlanılacak.

yeni kimlikler ne zaman verilecek

Başbakan Davutoğlu’nun konuşması şöyle:

“Hizmet anlamında da çok pratik vatandaşımızın hayatını güçlendiren işlemleri ele aldık. Nüfus idaresi ile ilgili, mesela soyadı değiştirmek dilekçe ile soyadı değişimi mümkün olabilecek. Çok uzun mahkeme süreçleri olmayacak. Doğum, adres, ölüm değişiklikleri elektronik ortamda yapılabilecek. Yeni kimlikler son derece kullanışlı. Elektronik kimlikler Aralık ayından itibaren verilmeye başlanacak. İfadenin yerinde alınması, vatandaşlarımız yaşlı engelliyse hatta kısıtlayıcı şartlar olmasa dahi ifadeyi evinde verecek”

 

Yeni kimliklerin Özellikleri Neler?
Akıllı elektronik kimlik kartları ile vatandaşlar vize istemeyen ülkelere gidebilecekler. Akıllı kartların üzerinde, vatandaşların banka hesap numaralarının, ehliyet, maaş ve sağlık bilgilerinin olduğu şifreli bir çip yer alacak. Ayrıca kimliklerde bilgi depolamak mümkün olacak, 1 GB’ye kadar veri depolanabilecek bir hafızası olacak. Yeni kimlikler aynı zamanda E-imza olarak kullanılabilecek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.