Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi Geliyor

Ülkemizde, son yıllarda, karayollarında yapılan çalışmalar, demiryollarındaki gelişmeler ile hızlı trenlerin çalışmaya başlaması, havayollarında fiyatların indirime gitmesi… gibi pek çok etken, ülkemizi uluslararası standartlara yakın hale getirmeye yönelik olarak belirtilirken, yakın zaman içerisinde de Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi’nin ülkemizde uygulanacağı aktarıldı… Peki Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi nedir? Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi dahilinde neler yer alacak? Yazımız içerisinde, Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz:

Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi Nedir?

Karayolları; ve karayollarında kullanılan araçların uluslararası sisteme uygun hale getirilmesine, kısaca Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi adını verebiliriz. Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi kapsamında yer alacak unsurları ise şu şekilde açıklayabiliriz:
Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi Kapsamında Neler Yer Alacak?

Her şeyin öncesinde, karayollarında, fiber internet yer alacak; fiber optik, ve geniş bant şebekeler, karayollarının tamamına yetecek şekilde yerleştirilecek. Hem ışıklar, hem de trafik işaretlerinin çevreci; ve enerji tasarrufu yapmak gerekçesi ile LED olması sağlanacak. Levhalar; ve şeritlerin çizgi uzunluklarının, uluslararası standartlara ulaşması sağlanacak.

Tamamen yerli yazılım, ve donanım sistemleri ile gerçekleştirilecek olan bu uygulamalar kapsamında, her şehir için bir Trafik Yönetim Merkezi kurulacak. Karayollarında yer alacak algılayıcılar, ve kameralar, karayollarında gerçekleşen tüm gelişmeleri Trafik Yönetim Merkezleri’ne aktaracak. Sonrasında ise, elde edilen bilgiler, hem sürücüler, hem yolcular; hem de diğer ilgili birimlerle paylaşılacak. Bazı trafik levhaları ise değişebilen nitelikte olacak. Herhangi bir yol yapım çalışması, ya da sürücünün uyarılmasını gerektiren durum olduğunda, bu levhalardan mesajlar aracılığı ile, gerekli bilgilerin sürücüye aktarılması sağlanacak.

Ulusal Akıllı Ulaşım SistemiŞehir içi yollarda akıllı kavşak sistemi kullanılacak. Bu sistem ile, trafik yoğunluğunun dengeli şekilde dağılımı olanaklı hale getirilecek. Yolların üzerine kurulacak olan kameralar ile, yollar anında takip edilebilecek. Gerekli durumlarda, yetkili birimlerin hemen müdahalesi söz konusu olabilecek iken, bunun yanında, trafik kuralı ihlali yapan kişiler de emniyet teşkilatı tarafından tespit edilebilecek; ve bu kişilerin hakkında gerekli işlemlerin başlatılması durumu söz konusu olacak.

Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi kapsamında, her araca bir E-Call cihazı yerleştirilmesi de zorunlu olacak. Herhangi bir olası kaza durumunda E-Call cihazı, olay yerini gerekli birimlere bildirecek. Böylelikle, kaza mahaline, hem trafik polisleri, hem de ambulansların ulaşımı kolay hale gelmiş olacak.

Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi dahilinde mobil uygulamaların kullanımı yaygınlaşacak. Böylelikle, evinizden çıkmadan, kullabacağınız yol güzergahı hakkında bilgi edinebileceksiniz. Bu bilgi size, yol durumunu, trafik yoğunluğu, ve hava durumu bilgilerini aktaracak. Elde edeceğiniz veriler ile, gideceğiniz yere, en kısa sürede nasıl ulaşacağınızı gözlemlemiş olacaksınız.

Her şehirde, her türlü toplu taşıma aracı için geçerli tek bir kart kullanımı gerçekleştirilecek. Bu kartta sizin isminiz yazılı olacak, ve ödeme bu şekilde gerçekleşecek. Yani, isterseniz Mersin’de belediye otobüsüne, isterseniz İstanbul’da metroya, aynı kart ile binebileceksiniz. Görme engelliler için ise, otobüslerde, gören göz uygulaması gerçekleştirilecek, ve böylelikle, akıllı duraklar ile iletişim sağlanacak. Araçlarda ise, sürücüyü, hatalarından dolayı uyaran bir sistem gelişimi gerçekleştirilecek. Örneğin şeritten ayrılan sürücü, bunun için uyarı alacak…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.