Türkiye’ye 4G Yerine 4,5G Teknolojisi Geliyor

26 Ağustos 2015 tarihinde yapılacak olan 4G ihalesinin şartnamesinde değişiklik yapıldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanvekili Ömer Fatih Sayan, “Değişikliklerin ardından bu ihaleyle Türkiye’de kamuoyunda bilinen adıyla 4,5G teknolojisiyle hizmete başlanacak. 5G teknolojisine yerli teknolojiyle geçilmesinin önü açılacak” dedi.

Türkiye’ye 4G Yerine 4,5G Teknolojisi Geliyor

4G olarak tabir edilen IMT (Uluslararası Mobil Telekomünikasyon) Yetkilendirmesi İhalesi 26 Ağustos’ta yapılacak. Yapılacak ihalenin bir frekans tahsis ihalesi olduğunu vurgulayan Sayan, 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz bandında 20 ayrı frekans paketinin ihaleyi kazanan işletmecilere tahsis edileceğini, ihale sonrasında bu frekanslar kullanılarak tüketicilere 5G de dahil yeni teknolojilerin sunulabileceğini belirtti.

4,5 G Ülkemizde 1 Nisan 2016’da hizmete girecek
İhalenin ardından tahsis edilecek frekanslardan 1 Nisan 2016’dan itibaren yeni teknolojiyle hizmet sunumuna başlanabileceğini bildiren Sayan, “İşletmecilere yetkilendirmenin ardından 8 yıl içinde Türkiye’nin nüfusunun yüzde 95’ini kapsama alanına alma zorunluluğu getiriliyor. Ayrıca yine 8 yıl içinde tüm il ve ilçelerin nüfusunun yüzde 90’ını kapsama zorunluluğu getiriliyor” dedi.

5G Değil, 4G Yerine 4.5 G

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nisan ayında yaptığı açıklamada Türkiye’nin de 4G ile zaman kaybetmesine gerek olmadığını ve iki yıl içerisinde 5G’ye geçilmesi gerektiğini söylemişti. 5G yerine 4G den biraz ileride olan 4.5G teknolojisine geçilmesi planlandı ve 26 Ağustos’ta ihaleye çıkılacak. 26 Mayıs’ta yapılması planlanan ilk ihale, Cumhurbaşkanı’nın 5G istemesi üzerine ertelenmişti.

Türkiyewye 4.5 G teknolojisi geliyor

Tünellerde de kullanılabilecek
Şartnamede yapılan değişiklikle uzunluğu 1 kilometrenin üzerindeki tüneller ile konvansiyonel tren hatlarının da belirli bir zaman içinde kapsanması şartı getirildiğini belirten Sayan, otoyol ve yüksek hızlı tren hatlarına ilaveten bu tünellerden geçen ve konvansiyonel tren hatlarında yolculuk yapan vatandaşların da seyahatlerinde mobil genişbant hizmeti alabilme imkanına kavuşturulmasının hedeflendiğini bildirdi.
Kaynak: AA

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.