TSK’dan Süleyman Şah Türbesi Operasyonu Detayları ve Fotoğrafları

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), bu sabaha karşı Süleyman Şah Türbesi’ne “Şah Fırat Operasyonu” adı verilen bir operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda krakolda nöbet tutan 38 Özel Kuvvet askeri Türkiye’ye getirildi. Ayrıca Süleyman Şah’ın naaşı ve türbedeki emanetler Türkiye’ye getirildi.

TSK’dan Süleyman Şah Türbesi Operasyonu Detayları
Türkiye sınırları dışındaki tek Türk toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu ve Türbesi’ne Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bir operasyon düzenlendi. IŞİD’in kontrolü altında olan ve sürekli çatışmaların yaşandığı bölgede nöbet bekleyen askerlerimiz uzun süredir nöbet değişimi yapamıyordu. Nöbet tutan 38 asker ve türbedeki Süleyman Şah’ın naaşını getirmek üzere askerimiz tarafından 39 tank, 57 zırlı araç, 100 araç ve 572 personelin katıldığı bir gece yarısı operasyonu yapıldı.

Süleyman Şah TürbesiOperasyonda 1 Şehit
‘Şah Fırat’ adı verilen operasyonda çatışma yaşanmadan operasyon tamamlanmasına rağmen, intikal sırasında bir astsubayımız kaza sonucu şehit düşmüştür. Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun tahliyesi sırasında şehit olan askerin, astsubay Halit Avcı olduğu öğrenildi. Muhabere astsubayı olarak görev yapan Halit Avcı’nın Trabzon Maçka nüfusuna kayıtlı olduğu ifade ediliyor.

Başbakan Davutoğlu, Şah Fırat operasyonunda toplam 39 tank, 57 zırlı araç, 100 araç ve 572 personelin görev yaptığını açıkladı.

Türbenin yeni taşınacağı yer sınırımıza 200 metre mesafedeki Suriye’nin Eşme köyü olarak belirlendi. Bölge askerlerimiz tarafından kontrol altına alındı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.