Rusya Açık Semalar Anlaşmasından Yararlanıyor!

Rusya’nın, 18 Aralık 2015’e kadar, Açık Hava Sahası Anlaşması kapsamında, ülkemizde gözlem, ve keşif uçuşları yapacağı bildirildi… Hal böyle olunca biz de merak ettik, Açık Hava Sahası Anlaşması nedir, keşif, ve gözlem uçuşu neden yapılır…? Bu yazımızda sizlere, Açık Hava Sahası Anlaşması, diğer adı ile Açık Semalar Anlaşmasını anlatacağız. Konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek, ve Açık Semalar Anlaşması nedir öğrenmek için, yazımızın devamını okumaya devam edebilirsiniz…
Açık Semalar Anlaşması Nedir?

Helsinki’de 1992 senesinde imzalanan Açık Semalar Anlaşması, 2001 senesinde yürürlüğe girmiştir. Hedef, güven; ve istikrarın sağlanması yönündedir. Söz konusu anlaşma Rusya tarafından 2000 senesinin Kasım ayında parlemento onayı ile tanınmıştır. Bunun sonrasında uygulama işlemi ise, 2001 senesinde, 2 Ocak’ta gerçekleşmeye başlamıştır.

Açık Hava Sahası Anlaşmasına göre, bir ülke, silahsız, ya da herhangi bir başka tehdit unsuru olmadan, diğer bir ülke üzerinde keşif, ve gözlem uçuşları yapabilir. Teknolojik gelişmeler kapsamında sürekli olarak yenilenebilme özelliği olan Açık Semalar Anlaşması kapsamında, Türkiye üzerinde keşif; ve gözlem uçuşu yapacak olan Rusya’nın Erzurum’dan kaldıracağı, ve 18 Aralık 2015 tarihine kadar devam edecek olan uçuşları gerçekleştirecek olan uçağın içerisinde, Türk gözlemciler de bulunacak, ve Rusya’nın anlaşma şartlarına ne derece uyduğunu gözlemleyecek.

Açık Semalar Anlaşmasının Maddeleri

Açık Hava Sahası AnlaşmasıYapılacak olan gözlem uçuşu sırasında kullanılacak olan mesafe, keşif uçuşunun yapılacağı ülkenin büyüklüğüne göre hesaplanır.
Gözlem uçuşu sırasında belirlenecek olan rota, gözlem yapan ülke tarafından belirlenir; ve buna göre, uçulması yasak olan bir bölge söz konusu değildir. Gözlenen ülkenin gözlemcileri sadece, gözlem yapan ülkeyi, kurallara uymak konusunda uyarabilme hakkına sahiptir.
Hava yolu trafiği; ve uçuş güvenliği, gözlemlenen ülke tarafından sağlanmak durumundadır.
Gözlem uçuşu sırasında, gözlemlenen ülkenin komşu ülkesi varsa, ve bu ülke, açık semalar anlaşmasına dahil değil ise, gözlem uçuşu yapan ülke, söz konusu üçüncü ülkeye 10 kilometreden fazla yaklaşma hakkına sahip değildir.
Radar, framing, video… gibi algılayıcılar, gözlem uçuşu sırasında, gözlem uçağına entegre edilebilirler. Söz konusu algılayıcılar, uzaktan; yani uçak dışından da izlenebilir; ve Açık Hava Sahası Anlaşması uzmanları tarafından onaylanması gerekir. Bu algılayıcılar ile sanayi hırsızlığı yapılmaması için, algılayıcıların görüntü çözünürlüklerinin, belirli seviyelerde ayarlanması zorunludur.
Keşif uçuşunda gözlenen ülke, gözlemlenen farklı ülkeler tarafından, birlikte değerlendirilmeye alınabilir.
Gözlem uçuşu sırasında elde edilen tüm görüntülerin, Açık Semalar Anlaşmasına dahil ülkelere, istenilmesi halinde verilebilmesi durumu söz konusudur. Ama bu bilgi anlaşmaya dahil diğer ülkelerle de paylaşılmalıdır.

Türkiye 2006 senesinde Rusya üzerinde 4 aktif, 3 pasif gözlem uçuşu gerçekleştirerek, görevlerini yerine getirmiş bulunmaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.