Recep Tayyip Erdoğan: Uluslararası Hukuktan Doğan Haklarımızı Kullanacağız…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye tarafından düşürülen uçağımız ile ilgili olarak açıklamalarını paylaştı… Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, Suriye tarafından uçağımızın kasten düşürüldüğünü belirtti. Türkiye’nin, Uluslararası hukuk kapsamındaki haklarını kullanacağını belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, atmamız gereken tüm adımları, kararlılıkla atacağımızın altını çizmeyi de ihmal etmedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yapmış olduğu açıklamalarda, Esed, ve Suriye yönetiminin, hem Suriye halkı, hem de bu son olay ile birlikte, bizim ülkemiz için tehdit oluşturduğunu ifade ederek, Suriye halkının bizim kardeşimiz olduğunu, Suriye’nin kısa zaman içerisinde Esed; ve Suriye yönetiminden kurtulmasını umduğunu sözlerine ekledi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Suriye karşısında takındığı tutumun da, Türk Silahlı Kuvvetleri angajman kuralları ile birlikte değiştiğini ifade etti… Başbakanımız şu şekilde konuştu: Suriye’den sınırımıza yaklaşan her bir askeri unsuru, bizim askerimiz bir hedef olarak görecek, ve tehdit olarak değerlendirecektir… Türkiye sınanacak bir ülke değildir, gerekirse, sınanacak bir ülke olmadığımızı onlara, hiç çekinmeden gösteririz…
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye tarafından düşürülen uçağımız ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: Bizim uçağımız Suriye hava sahası sınırları içerisinde değil, Uluslararası hava sahasında düşürüldü. Kısa süreli bir Suriye hava sahası ihlali, uçağımız tarafından yanlışlıkla yapıldı, ancak pilotlarımız derhal uyarıldı, ve uçağımız Suriye hava sahasından hemen çıktı. Suriye ise uçağımızı, sınırlarının 13 deniz mili uzağında vurdu. Uçağımız düşüşünün sonrasında Suriye sularına girmiştir. Bizim, hiç bir komşumuzun toprağında gözümüz yoktur; ve hiç kimseyi de zayıf yönleri ile denemeyiz. Suriye’de dökülen kanın da son bulmasını istemekteyiz.
Hiç kimse unutmamalıdır ki: Türkiye’nin dostluğu ne kadar değerli ise, gazabı da o kadar şiddetlidir. Ancak, Türkiye’nin büyümesinden rahatsız olanlar, Türkiye’ye karşı farklı güçleri ayaklandırmaktadırlar. Savaş çığırtkanlarının tuzağına düşmeyiz, ama, haksızlığa da karşılıksız kalmayız.
Suriye, kısa süreli yapılan sınır ihlali için, bizi uyarmamıştır. Ayrıca, Ocak ayından bu güne kadar ülkemizde 114 sınır ihlali yaşanmıştır. Gereken uyarılar tarafımızca yapılmıştır; uçaklar; ya da tanınmayan hava araçları vurulmamıştır. Bize, utanmadan dost olduklarını söylüyorlar; ancak onlar, uçağımızı hiç bir uyarı yapmadan vurmuşlardır.
Son olarak Başbakan recep Tayyip Erdoğan şunu belirtmektedir: Bu haksızlığın karşılığını, yerini, zamanını, ve yöntemini bizim belirleyeceğimiz şekilde vereceğiz. Uluslararası kesimler de bu olayda Türkiye’nin haklı olduğunu teyit etmişlerdir…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.