Kobani Neresi? Kobani Nereye Bağlı? Haritada Kobaninin Yeri

Işid tarafından kuşatılan Kobani neresi? Kobani Nereye Bağlı? Haritada Kobaninin Yeri nerededir? Kobani hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kobani Neresi? Kobani Nereye Bağlı? 

Kobani veya Kobane,  Suriye toprakları içerisinde yer alan bir ilçe. Halep iline bağlı olan ilçenin diğer adı da Ayn el-Arap. Türkiye ‘nin Şanlıurfa sınırında bulunan Kobaninin yerini haritamızda net olarak görebilirsiniz.

kobani nerede? Haritada Kobani Neresi?

Kobani’de Kimler Yaşıyor?

Kobane’de yoğunlukla Kürt nüfusun yaşadığını söyleyebiliriz. Son sayımlara göre 54 bin 681 civarındaki nüfusun  %5’ini Türkmenler, %5’ini Araplar, %1’ini Ermeni kökenli aileler oluşturken Kobane’de %89’luk bir Kürt nüfus bulunmaktaydı. Suriye’deki iç savaştan bu yana nüfusun ne kadara indiği ise bilinmiyor.

Kobaninin Tarihi
Kobane (Kobani)  1. Dünya Savaşı öncesinde Osmanlı toprakları içerisinde yer alıyordu. Savaş sonrasında ise önce bölgesel Fransız egemenliğine geçmiş,  sonrasında ise Suriye sınırları içinde kalmıştır… Kobane, 2012 yılında başlayan Suriye’deki iç karışıklıklar sonrasında Halk Savunma Birlikleri tarafından ele geçirilmiştir. 2 yıldır özerklik bekleyen Kobani, Işid kuşatmasından sonra zor bir duruma düşmüştür.

3 Comments

  1. Anonim 07 Şubat 2015
  2. feride 12 Ocak 2016
  3. yucel 12 Ocak 2016

Leave a Reply

Yandex.Metrica