Kobani Neresi? Kobani Nereye Bağlı? Haritada Kobaninin Yeri

Işid tarafından kuşatılan Kobani neresi? Kobani Nereye Bağlı? Haritada Kobaninin Yeri nerededir? Kobani hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kobani Neresi? Kobani Nereye Bağlı? 

Kobani veya Kobane,  Suriye toprakları içerisinde yer alan bir ilçe. Halep iline bağlı olan ilçenin diğer adı da Ayn el-Arap. Türkiye ‘nin Şanlıurfa sınırında bulunan Kobaninin yerini haritamızda net olarak görebilirsiniz.

kobani nerede? Haritada Kobani Neresi?

Kobani’de Kimler Yaşıyor?

Kobane’de yoğunlukla Kürt nüfusun yaşadığını söyleyebiliriz. Son sayımlara göre 54 bin 681 civarındaki nüfusun  %5’ini Türkmenler, %5’ini Araplar, %1’ini Ermeni kökenli aileler oluşturken Kobane’de %89’luk bir Kürt nüfus bulunmaktaydı. Suriye’deki iç savaştan bu yana nüfusun ne kadara indiği ise bilinmiyor.

Kobaninin Tarihi
Kobane (Kobani)  1. Dünya Savaşı öncesinde Osmanlı toprakları içerisinde yer alıyordu. Savaş sonrasında ise önce bölgesel Fransız egemenliğine geçmiş,  sonrasında ise Suriye sınırları içinde kalmıştır… Kobane, 2012 yılında başlayan Suriye’deki iç karışıklıklar sonrasında Halk Savunma Birlikleri tarafından ele geçirilmiştir. 2 yıldır özerklik bekleyen Kobani, Işid kuşatmasından sonra zor bir duruma düşmüştür.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments
  1. Anonim

    Kobanė.nereye.baglidir. kaçışı. Var

  2. feride

    Allah yardım etsin tum müslumanlara

  3. yucel

    Sen ulkeni korumaya dewam et allahin yardimi muslumanlarin uzerindedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.