HSYK Seçimleri Ne Zaman Yapılacak, Seçimlerde Ne Olur?

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) 10 asıl 6 yedek üyeliği için seçimler bugün, 12 Ekim 2014 tarihinde yapılacak. Seçimlerde oy kullanacak  kişi sayısı ise 13 bin 994. Oy veren hakim ve savcılar, illerde adliye binalarında kurulacak sandıklarda oy kullanacak.

HSYK Seçimleri Neden Önemli?

HSYK Seçimlerinde 45’i adli, 16’sı idari yargıdan  olmak üzere 61 aday yarışacak. Seçilen üyeler görevlerinde 4 yıl süreyle kalacaklar.

Seçimlerde iki önemli blok oluştuğunu söylemek mümkün. Yargıda Birlik Platformu ile YARSAV – Yargı-Sen blokları arasında yarış olacak. Seçimde Hükümete Yakın Kanat ile  “Ne Hükümet Ne Cemaat ” sloganlı Yarsav- Yargı -Sen  yarışmasına rağmen, Hükümet-Cemaat kapışması olarak görülen bir seçim olacak…

Hsyk Seçimleri Ne Zamanİki bloktan başka, bir de bağımsız yarışacak adaylardan bahsedebiliriz. HSYK 1. Daire başkanı İbrahim Okur, 2. Daire başkanı Nesibe Özer, HSYK üyesi Teoman Gökçe, eski Ergenekon hakimi, Kocaeli yargıcı Hüsnü Çalmuk ise bağımsız olarak yarışacak isimler arasında gösteriliyor.

HSYK Seçimleri Nasıl Yapılacak?

İllerde adliyelerde sandıklar kuruldu. Hakim ve savcılar, bu sandıklarda oy kullanacaklar.Oy pusulalarında seçime katılan adayların isimleri ve karşılarında boş kutular olacak. Diğer seçimler gibi Yüksek Seçim Kurulu gözetiminde yapılacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.