Gıdalarda Kullanılan Zararlı Katkı Maddeleri Nelerdir?

Aldığımız ürünlerde yer alan katkı maddelerinden zararlı olanların kısa bir listesini yapmaya çalıştık. Bu katkı maddelerini günlük beslenmemizde bilerek ya da bilmeyerek tüketiyoruz. Son derece sağlık açısından zararlı olan bu katkı maddelerini eğer bilerek tüketiyorsanız hiç tüketmemeniz ya da çok az tüketmeniz şarttır.

Gıdalarda Kullanılan Zararlı Katkı Maddeleri
Aspartam: Pek çok bilimsel yayında kansorajen etkisi olduğu belirtilen Aspartam, yapay tatlandırıcı olarak kullanılır. Aspartam, güçlü nörotoksik etkileri nedeniyle beyin sinir hücrelerine de zarar verir.
Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu: Yiyecekleri tatlandırmak için fruktoz, kullanılan bir katkı maddesidir.

Doğal şeker olan glikozun maliyetinden kaçınan firmalar fruktoz tercihe etmektedir. Kalitesiz şişeli içeceklerde, merdiven altı üretilen tatlılarda fruktoz yoğun olarak kullanılır. Fruktoz, obezitenin en büyük nedenleri arasındadır.
Monosodyum Glutamat (MSG): Son yıllarda var olan en popüler katkı maddelerinden biridir. sıkça medya da sağlığa zararları yer alır. Beyinde iki türlü tarhribat yapar; İlki; MSG içeren yiyeceklere bağımlılık, ikincisi de beyin, MSG içeren besinlerin daha çok tüketilmesini söyler. Kimyası bu şekilde bozulan bünyemiz sürekli ve daha çok MSG’li yiyecek tüketmek ister. özellikle de uzakdoğunun paketlenmiş yiyeceklerinde yoğun olarak MSG bulunur. Bilinen fast food ürünlerinde de bazı çalışmalarda MSG olduğu belirtilmiştir.
gıdalarda kullanılan zararlı katkı maddeleriYapay Renklendiriciler: Yapay renklendiriciler yiyecek ve içeceklerin daha cazip hale gelmesi için kullanılır. Birçoğu kömür katranı ile elde edilir. Kurşun ve arsenik içermektedirler. Yapay renklendiriciler için Amerika Gıda ve İlaç Dairesi bir sağlık riski görmese de çocuklarda dikkat eksikliği, hiperaktivite, öğrenme bozuklukları gibi sorunlara neden olabilirler.
Trans Yağlar: Yiyeceklerin raf ömrünün uzaması için kullanılan bir yağ türüdür. Doymuş yağ oranı trans yağlarda yüksektir. Kalp hastalıkları, kalp krizi, meme kanseri, kolon kanseri gibi pek çok hastalıkla trans yağlar ilişkilendirilmektedir.
Olestra (Oleon): Bu yapay yağ, cips ve atıştırmalıklarda kullanılır. Ancak vücut tarafından emilmediği için kilo sorunlarına yol açmayacağı ile ön plana çıkarılmaktadır. İddialar doğru olsa dahi, bazı vitaminlerin emilimini olestra engeller ve ishale neden olur.
Pestisitler: Tarımda kullanılan böcek ve haşere ilaçlarına denir. Türleri çok farklı olmakla birlikte sağlığa en zararlı olanı böcek ve haşere ilaçlarına olduğu gruptur. Erkekte sperm kalitesini, kadında da doğurganlığı olumsuz etkiler.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.