Erken Seçim Nedir?

2015 genel seçimleri dün yapıldı; ve alınan oyların dağılımına bakıldığında, hiç bir partinin tek başına iktidar olamayacağı sonucu elde edildi… Hal böyle olunca, Türkiye’nin gündemi erken seçim, ya da koalisyon konularına kilitlendi. Hükümetin ne şekilde kurulacağı konusunun belirsizlik kazanması durumu ise, ekonomide dengelerin yerinden oynamasına sebep oldu, dolar rekor kırarak 2.80 TL’yi gördü, altın 105 TL barajını zorladı… Peki bu belirsizliğin içerisinde adı geçen erken seçim nedir, erken seçime kim karar verir…? Bu, ve buna benzer tüm soruların yanıtlarını yazımız içerisinde sizlere aktaracağız. Ama dilerseniz öncelikle, hangi parti kaç milletvekili ile meclise girecek, bu sorunun yanıtını gözden geçirelim…
AKP’nin Türkiye genelinden aldığı oy sayısı 18.849.170… Bu rakam oyların %40.85’ine tekabül ediyor. AKP bu oy oranı ile meclise 258 milletvekilini sokabiliyor.

CHP’nin Türkiye genelinden aldığı oy sayısı 11.512.438… Bu rakam oyların %24.96’sına tekabül ediyor. CHP bu oy oranı ile meclise 132 milletvekilini sokabiliyor.

MHP’nin Türkiye genelinden aldığı oy sayısı 7.515.904… Bu rakam oyların %16.28’ine tekabül ediyor. MHP bu oy oranı ile meclise 80 milletvekilini sokabiliyor.

HDP’nin Türkiye genelinden aldığı oy sayısı 6.050.844… Bu rakam oyların %13.11’ine tekabül ediyor. HDP bu oy oranı ile meclise 80 milletvekilini sokabiliyor.

erken seçim nedirBir partinin tek başına iktidar olabilmesi için meclise en az 276 miletvekilini sokabilmesi gerekiyor. Elde etmiş olduğumuz; ve biraz önce sizlerle paylaştığımız sonuçlara göre ise 276 milletvekilini meclise sokabilecek parti bulunmuyor. Hal böyle olunca, erken seçim, ve koalisyon hakkında konuşmalar başlıyor. Dilerseniz artık, erken seçim ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşmaya başlayalım…

Erken Seçim Nedir?

Yapılan seçimler sonrasında, hükümetin koalisyon; ya da azınlık hükümeti şeklinde kurulamaması, ya da, kurulmuş olan hükümetin, dört yıllık seçim zamanı dolana kadar ülkeyi, herhangi bir nedenle yönetememesinden dolayı yeni seçimin zamanından önce yapılması durumuna erken seçim denilmektedir. Ancak, erken seçim için gerekli tek şart bu değildir. Meclis, erken seçim kararını oy birliği ile alabilir, ya da, mecliste hiç bir grup güven oyu alamaz ise, Cumhurbaşkanı, kendisine tanınan hakka dayanarak, seçimlerin yenilenmesini talep edebilir…

Türkiye için şu anda olabileceği düşünülen tablo ise şudur: Cumhurbaşkanı hükümeti kurmak için ilk olarak AKP’ye görev verir; AKP barajı aşmış olan diğer partilerle görüşerek, koalisyon için anlaşmaya varıp varamayacağına bakar. Ancak eğer böyle bir anlaşma olmaz, ve koalisyon kurulamaz ise, CHP’nin hükümeti kurması istenebilir. Ancak CHP, tek başına, ya da MHP, veya HDP ile birlikte koalisyon kuramayacağı için, bu iki partiden birisi ile koalisyon kurup, diğer partinin de bu koalisyona dışardan destek vermesi gerekir. Eğer bu da olmaz ise, böyle bir durumda hükümet kurulamadığı için, Cumhurbaşkanı tarafından erken seçim istenebilir.

Eğer bu durum gerçekleşir, hükümet kurulamaz, ve erken seçim gündeme gelirse, bunun için tahmin edilen en yakın zaman Ekim 2015’in sonları olarak belirtilmektedir. Elbette tüm bunlar olabilecek olan şeyler olup, tahminden ibarettir. Kesin ve tam olarak ne olacağını ise, bize en iyi gösterecek olan ZAMAN’dır… Dileğimiz, Türkiye için en hayırlı olacak ne ise, onun vuku bulması yönündedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.