Elektrik Faturasında Sayaç Değişim Bedeli Kontrolü

Elektrik faturasının gitmediği ev, ya da işyeri bulunmamakla birlikte, EPDK, elektrik faturası alan, ve ödeyen herkesi, faturalarını kontrol etmeleri yönünde uyardı… Bunun nedeni, abonelerden tahsil edilmiş olması muhtemel olan, sayaç değişim bedeli iadesinin gerçekleştiriliyor olması. Size gelen elektrik faturasında da sayaç değişim bedeli var ise… DİKKAT!
Sayaç Değişim Bedeli Sizin Ödemeniz Gereken Bir Bedel Değil…

2013 yılı Nisan ayından önce, kullanmakta olduğunuz elektrik sayaçlarının mülkiyeti size aitti. Ancak, mevzuat, 2013 yılı Nisan ayı itibari ile değişikliğe uğradı; ve kullanıyor olduğunuz sayaçların mülkiyeti elektrik dağıtım şirketlerine ait oldu. Bu değişiklik sonrasında, sayaç değişim bedeli eğer ki size gelen elektrik faturasında yer alıyorsa, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na başvuruda bulunmanız gerekiyor. Çünkü bazı elektrik dağıtım şirketleri, usulsüz bir şekilde, sayaç değişim bedelini, elektrik abonelerinden tahsil etmeye devam etti. Pek çok elektrik dağıtım şirketi, EPDK’dan gelen uyarı üzerine, abonelerine sayaç değişim bedeli iadesini gerçekleştirdi, ancak henüz sayaç değişim bedeli iadesi gerçekleşmeyen aboneler de bulunmakta…

sayaç değişim bedeli iadesiSayaç Değişim Bedeli İadesi Nasıl Alınır?

Yapmanız gereken işlemler sırası ile şu şekilde:

1) 2013 Nisan ayı itibari ile elinize ulaşan elektrik faturası dosyasını bulun

2) Abonesi olduğunuz elektrik dağıtım şirketinin sizden tahsil ettiği kalemler arasında, 20 – 50 TL arası bir bedele sahip olan, sayaç değişim bedeli, ya da benzer isimli bir kalem bulunup bulunmadığını kontrol edin.

3) Eğer var ise, sonraki ayların elektrik faturası kontrollerini de gerçekleştirin, ve sayaç değişim bedeli iadesinin yapılıp yapılmadığına bakın.

4) Eğer sayaç değişim bedeli iadesi yok ise, EPDK’ya başvurarak, sayacın değişimine ilişkin bedelin sizden talebinin iadesini isteyin…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.