CV Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ekmak aslanın ağzında… Günümüzde iş bulmak için herkes bir yarış halinde. Bu noktada ise CV nasıl yazılır sorusunun yanıtları önem kazanıyor. CV hazırlarken nelere dikkat edilmeli, CV hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz gibi soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz. Hemen belirtelim: CV hazırlamak, kendi reklamınızı yapmak; ve kendinizi işverene beğendirmek için en etkili yöntemdir. Bu nedenle iyi yazılması, yazarken belirli hususlarda dikkatli olunması gerekmektedir.
CV Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
CV Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?
CV Nasıl Yazılır?

• CV yazdığınız kağıt mutlaka A4 ebatlarında olmalı.
• CV içerisinde yer alan, iş başvurusu için özgeçmişin uzunluğu en az iki sayfa olmalı, ama eğer akademik başarılarınız da varsa, özgeçmişinizi daha uzun yazabilirsiniz.
• Özgeçmiş hazırlarken, paragrafların uzun olmasından ise kaçınmalısınız. Hiç bir işveren sizin özgeçmişinizi, bir kitap okur gibi, sonunu merak ederek okumuyor. Bir CV incelemesi için ayrılan en uzun zamanın üç dakika olduğu belirtiliyor.
CV nasıl yazılır• Özgeçmiş hazırlarken ya “Ben”; ya da “O” kişilerini kullanarak yazmalı, ve nasıl başladıysanız o şekilde bitirmelisiniz.
• CV hazırlarken harflerin punto büyüklüğü 11; ya da 12 olmalı, karakter biçimini ise Arial olarak seçebilirsiniz. Bu şekilde, sizin özgeçmişinizin daha kolay okunması olanaklı olacaktır.
• İmla kurallarına dikkat ederek yazmanız gereken özgeçmişinizde, hiç bir kelimenin, ya da cümlenin altını dikkat çekmek amacı ile çizmemelisiniz. Bu kurala sadece internet adresleri dahil değildir.
• Eğer genel başvuru yapacaksanız bir ön yazı oluşturmalı, ve hangi alanlarda çalışmak istediğinizi belirtmelisiniz. Başvurunuz genel değil ise, bu durumda yine bir ön yazı oluşturmalı, ve çalışmak istediğiniz pozisyon hakkında bilgi vermelisiniz.
• Gereksiz bilgilerinizi iş başvurusuna eklemekten kaçınmalısınız. Ve başvurunuzu yaparken, zaman sıralamasında sondan başa doğru gitmelisiniz. Son olarak hangi işte çalıştınız, ondan önce neredeydiniz… gibi.
• CV’ye eklediğiniz resim de önemlidir. Mutlaka resmi bir resim eklenmeli, silik, bulanık, kırışık olmamasına önem verilmelidir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.