Yeni Borçlar Kanunu Ve Yeni Borçlar Kanunu 2012 Hakkında Bilgiler

Yeni Borçlar Kanunu; ve Yeni Borçlar Kanunu 2012 herkes için merak konusu. Yeni Borçlar Kanunu ne zaman yürürlüğe girecek diyenler için, Yeni Borçlar Kanunu’nun, 1 Temmuz 2012 tarihi itibariyle geçerli olacağını belirtelim, ve sonrasında, yeni Borçlar Kanunu, ve Yeni Borçlar Kanunu 2012 ile ilgili merak ettiğiniz bazı değişiklikleri sizlere aktarmaya başlayalım:


Yeni Borçlar Kanunu’na göre, 1 Temmuz 2012 itibariyle, bankaların, sigorta şirketlerinin, seyahat acentalarının, ya da benzeri kurumların hazırlamış olduğu, müşteriye imzalatılan; içerisinde birden çok anlam ifade eden cümlenin bulunduğu sözleşmeler iptal edilecek. Müşterinin aleyhinde hazırlanmış olarak düşünülecek olan bu tek taraflı sözleşmeler, yeni Borçlar Kanunu 2012’ye göre, bu tek taraflı sözleşmeleri hazırlayan kişilerin aleyhinde, müşterilerin ise lehinde yorumlanacak; ve geçersiz sayılacak.
Yeni Borçlar Kanunu’na göre, bir şartın gerçekleşmesi sonucunda ödül verileceğini açıklayan kişiler, eğer şart gerçekleşirse, vermekle yükümlü oldukları ödülü de vermek durumunda kalacaklar. Yeni Borçlar Kanunu’na göre, ısmarlanmayan bir ürünün gönderilmesi halinde ise öneri olarak değerlendirme söz konusu olmayacak.
Yeni Borçlar Kanunu 2012’ye göre, bir kişinin, sadece ölmesi halinde değil, bedensel zarar görmesi durumunda da, kişinin yakınlarına tazminat ödenmesine, hakim karar verebilecek. Kişinin yakınları arasında, aralarında resmi nikah bulunmasa dahi, kişinin nişanlısı, ve sevgilisi de yer alabilecek.
Yeni Borçlar Kanunu 2012 kapsamında bir başka nokta ise, banka kredilerinde uygulanacak olan faizin üst sınırı olacak. Yıllık %13.5’i geçemeyecek olan banka kredi faizleri, aylık %1.06’nın üzerine çıkamayacak. Bu duruö, Yeni Borçlar Kanunu yürürlüğe girmeden önce tartışılmaya başlandı bile…
Yeni Borçlar Kanunu 2012 kapsamında bir diğer kanun da, kaybolan, ya da çalınan eşyanın sorumlusunun müessese olacağı yönündeki kanun… Şöyle ki: bir otelde kalıyorsunuz; ve kaldığınız otelde bulunan eşyalarınızdan birisi kayboldu, ya da zarar gördü… Bu gibi bir durumda otel sorumlu… Bir otoparka aracınızı bıraktınız, ve aracınız çalındı; ya da hasar gördü, bu durum, zararın, otopark yetkililerine karşılatılmasını gerektirecek.
Yeni Borçlar Kanunu’na göre, bir önceki yılda elde edilmiş olan Üretici Fiyat Endeksinin üzerinde kira endeksi gerçekleştirilemeyecek.
Yeni Borçlar Kanunu kapsamında, bir yerde kiracı iseniz, ev sahibinizin sizi, evde oğlunun oturacağı gerekçesi ile çıkartma hakkı bulunabilecek. Bunun yanında, kiracı iseniz, ve, su ile elektrik borcunuzu ödemiyorsanız, tahliye edilmeniz olanaklar dahilinde olacak. Her tür uyarıya karşı evinde gürültü, ya da balkonunda mangal yapan kişinin, evden çıkartılması durumu olanaklar dahilinde olacak.
Yeni Borçlar Kanunu 2012 kapsamında alınacak olan ev, ya da işyeri depozitosu, üç aylık kira bedelinin üzerinde olamayacak. Psikolojik ve cinsel tacizlerin işyerlerinde önlenmesinin yükümlüsü, işveren olacak. Bir kişinin kefil olması için, eşinin rızasının da alınması gerekecek…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.