Motorlu Taşıtlar Vergisi 2015 Ödemelerinde Süre Uzatıldı

Bu yazımızda sizlere, Motorlu Taşıtlar Vergisi ile ilgili bilgilerden söz ederek, Motorlu Taşıtlar Vergisi ne zaman ödenir, ve kimler Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemez gibi soruların yanıtlarını aktaracağımızı belirtmeliyiz. Eğer sizin de, arabanız varsa; ve Motorlu Taşıtlar Vergisi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…
Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, motorlu kara, hava, ya da deniz aracı bulunan kişilerin, bu araçların kaydının yapılmasından itibaren, kayıttan silinene kadar ödemekle yükümlü bulundukları, ve senede iki kez ödenmesi gereken vergi olarak tanımlanabilmektedir.

Kimler Motorlu Taşıtlar Vergisi Öder?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, Trafik şubelerinde kaydı bulunan araçların, Karayolları Trafik Kanunu gereği, Trafik Sicil Kaydı’nın başlaması ile birlikte, sahipleri tarafından ödenmeye başlamaktadır. Trafik Sicil kaydı silinene kadar, her motorlu taşıt sahibi, MTV‘yi ödemekle yükümlü bulunmaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi her sene, iki taksitte ödenmekte olup, bu taksitlerin ilki Ocak ayı, ikincisi ise Temmuz ayında ödenmektedir. 2015 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ilk taksiti olan Ocak ayı ödemesi, 2 Şubat 2015’e kadar uzatılmış bulunmaktadır.

Kimler Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemez?

Motorlu aracın Trafik sicil kaydı yılın ilk taksiti olan, Ocak ayı ödemesinin yapılmasının ardından silinmiş ise, araç sahibi, bu araç için Temmuz ayı ödemesini yapmamaktadır. Eğer Temmuz ayı ödemesinin yapılmasının sonrasında aracın trafik sicil kaydı silinmiş ise, bir sonraki yıla ait MTV’nin ödenmemesi gerekir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplamada göz önünde bulundurulması gereken ilk unsur, aracın türüdür. Otomobil, kamyon, motosiklet, tır… gibi, araç hangi kategoride yer alıyorsa, Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplama buna göre yapılır. Motosiklet, ve otomobil için yapılan Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplamada, aracın silindir hacmi, ve yaşı göz önünde bulundurulur. Otobüsler için yapılan Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplamasında göz önünde bulundurulması gereken unsurlar, aracın oturma kapasitesi, ve yaşıdır. Kamyonlar için Motorlu Taşıtlar Vergisi nasıl hesaplanır derseniz, bunun için de, aracın azami ağırlığı, ve yaşının göz önünde bulundurulduğunu belirtmeliyiz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nereye Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi, araç hangi il, ya da ilçede kayıtlı ise, oranın vergi dairesinden yapılmalıdır. Eğer vergi dairesine ulaşamaz iseniz, Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesini, anlaşmalı bankalardan da gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ödemeyi anlaşmalı bankanın internet şubesinden yapacaksanız, ödeme işleminin gerçekleştirilmesi sonrasında size verilen dekontun, vergi makbuzu olarak kullanılmadığını unutmamalısınız. Bu nedenle, yine bankanın şubesine giderek, tahsilat makbuzunu almanız gerekmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi nasıl hesaplanırMotorlu Taşıtlar Vergisi Geç Ödenirse Ne Olur?

Motorlu taşıtlar vergisi gecikme faizi, ceza olarak araç sahibine uygulanmaktadır. Ocak ayı ödemesinin yapılmaması halinde, yapılacak olan Temmuz ayı ödemesinde, ilk önce Ocak ayının Motorlu Taşıtlar Vergisi gecikme faizi ile birlikte alınmaktadır.

Araç sahibi kişi, bugüne kadar hiç bir ödeme gerçekleştirmemiş ise, ilk olarak kendisine bir uyarı mektubu gönderilir. Bu uyarı mektubunu dikkate alarak ödeme yaparsa herhangi bir problem bulunmaz, sadece gecikme faizini öder, ama, uyarı mektubunu da dikkate almaması, ya da ödeme yapabilecek durumda olmaması halinde, araç sahibinin banka hesaplarına haciz koyulur, ve Maliye Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bu yeni uygulama ile, bugüne kadar ödenmemiş olan Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin tamamı, bu banka hesaplarından tahsil edilir…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.