Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir?

İşsizlik günümüzün en önemli sorunları arasında yer alırken, bazı firmalar ise, gerek küçülmeye gitmeleri; gerekse farklı gerekçeler dolayısı ile çalışan elemanlarını işten çıkartabiliyorlar. Durum böyle olduğunda ise ortaya kıdem tazminatının alınması çıkıyor. Bu yazımızda sizlere, kimler kıdem tazminatı alabilir, kimler kıdem tazminatına hak kazanır, kimler kıdem tazminatı alabilir 2015 yılında bu konuda ne gibi değişiklikler olmuştur… gibi soruların yanıtlarından söz etmeye çalışacağız…
Kimler Kıdem Tazminatına Hak Kazanır?
Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir 2015?
Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir?

• Bir kişi, işyerinde çalışmaya devam ederken ölmüş ise, kıdem tazminatından yararlanabilir.
• İşten ayrılmayı kendisi istememiş ise, firma tarafından işten çıkartılmış ise kıdem tazminatı alabilir.
• Bir kişinin, işveren tarafından işten çıkartılmasının nedeni, o kişinin ahlak kurallarına uymaması, ya da iyi niyeti suistimal etmesi olmamalıdırç Aksi halde, işveren, çalışanı işten çıkartmış dahi olsa, kıdem tazminatı vermekle yükümlü tutulamaz.
kıdem tazminatı nedir• İşçinin kendi isteği ile işten ayrılması halinde, kıdem tazminatı talep edebilmesi için, işten hemen ayrılmasını gerekli kılacak bir durum ile karşılaşmış olması gerekmektedir.
• Kendi isteği ile işten ayrılan erkeğin, işten ayrılmasının gerekçesi askerlik ise, kıdem tazminatı alabilir.
• Kadın çalışanın, işten kendisinin ayrılmak istemesi durumunda kıdem tazminatı talep edebilmesi için şu durumun geçerli olması gerekir: Kadın, o işyerinde çalışırken evlenmiş olmalıdır. İşten ayrılmak istediği zaman ise, evlenmesinin sonrasındaki ilk bir sene içerisinde yer almalıdır.
• Emeklilik şartlarını yerine getirmiş; ancak halen emekli olmamış bir kişinin, kendi isteği ile işten ayrılması halinde kıdem tazminatı talep edebilmesi için, emeklilik şartlarını yerine getirmiş, emekli olmak için gerekli olan ödemeyi de toplu halde yapacağını; ya da aldığı maaşı, gerekli ödeme tamamlanana kadar kendisini emekli edecek olan kuruma bağlayacağına dair bildiri, ve başvuruda bulunmuş olması gerekmektedir.
• Bir kişi, emeklilik için yaşını doldurmayı bekliyorsa, kendi isteği ile işten ayrıldığında kıdem tazminatı talep edebilmek adına şu şartları yerine getirmiş olmalıdır: En az 7000 gün prim ödemiş olmak, 25 yıllık sigortalı olup 4500 gün prim ödemiş olmak… Bu şartları yerine getirmiş olan kişi, emekli olmak için kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını bekliyorsa, kendi isteği ile işten ayrılması halinde kıdem tazminatı talep edebilir.
• Bir işyerinde çalışıp, yukarıda belirtilen tüm şartları da yerine getiren bir kişinin kıdem tazminatı talep edebilmesi için, aynı işyerinin farklı şubelerinde; ya da aynı işverene bağlı olarak en az bir sene çalışmış olması gerekmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments
  1. VANLI

    ÖZEL SEKTÖRDE 5 YILDIR ÇALIŞIYORUM FAKAT ÇALIŞTIĞIM HALDE ÇIKIŞIMIZI VERİYORLAR HER YIL 1 / 5 AY ARASI DEĞİŞİYOR BU DURUM KIDEM TAZMİNATI ALABİLİRMİYİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.