Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ev satın almak hepimiz için güzel bir adım, iyi ve karlı bir yatırım olmakla birlikte, ev satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri bilmeliyiz; çünkü alacağımız evin tüm hukuki sorumluluklarını da tapu ile birlikte üzerimize geçirmekteyiz. Peki ev satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bu sorunun önemli yanıtlarını sizler için, aşama aşama araştırdık ve işte yanıtlarımız:

Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

■ Ev satın almak konusunda ilk olarak, o evi yatırım amaçlı mı yoksa yaşamak için mi alacağınıza karar vermelisiniz. Her ne amaçla olursa olsun bütçeniz baştan belli olmalı. Sonrasında ise eğer yaşamak için ev satın almak istiyorsanız, nelere gereksiniminizin olduğunu düşünün. Örneğin, okula ve iş yerine yakın olmalı, ya da en azından ulaşım araçlarına kolay erişilebilmeli… Evin çevresinde bulunan sosyal aktiviteler sizin gereksinimlerinizi karşılamalı. Bunun gibi tüm gereksinimlerinizi belirleyin. Hasta bir aile üyesi varsa ev hastaneye yakın olmalı… gibi.

■ Yatırım amaçlı ev satın almak ise biraz daha kolay olacaktır. Gelişmekte olan yerleri gözden geçirmeli ve bu noktalarda bütçenize uygun olan evleri değerlendirmelisiniz. Orta ya da uzun vadede size en iyi karı hangi evin bırakacağını netleştirmeli, TUİK tarafından açıklanan yol ve konut projelerini gözden geçirmelisiniz. Sonrasında tüm bu bilgileri birleştirerek, satın alacağınız eve karar verebilirsiniz.
■ Şimdi, belirlemiş olduğunuz kriterler çerçevesinde, internetteki ev ilanlarını gözden geçirebilirsiniz. Ya da, satın almayı düşündüğünüz evin bulunduğu bölgede yer alan bir gayrimenkul danışmanı ile iletişime geçebilirsiniz. Bu kurum ya da kişinin portföyü zengin olmalı, sizi anlamalı, tarafsız davranabilecek bir kişi olmalı. Bu emlakçıyı bulduğunuzda, daha sonra sorun yaşamamak adına bir sözleşme imzalayın ve bu sözleşmede tüm masrafların yazılı olduğundan, daha fazla harcamanızın olmayacağından bahsedin.

■ Bir ev satın almak için karar verdiğinizde, belirlemiş olduğunuz ev ile ilgili, gayrimenkul danışmanınızdan değerleme hizmeti alın. Bu sayede evin tüm kriterlerini öğrenebilirsiniz. Evin gerçek değeri, tapu ile ilgili sorun olup olmadığı ve evin rahat satılabilir olup olmadığı gibi konularda, bu sayede bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

■ Satın almak istediğiniz evin sahibinin gerçek bir kişi olduğundan emin olun. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konunun da evin kentsel dönüşüm projelerine konu olup olmadığı. Eğer yatırım amaçlı alıyorsanız ve kentsel dönüşüm projelerine dahil olacaksa, evinizin değeri artacaktır. Ancak yaşamak için satın alacağınız bir evin bu gibi projelere konu olmasını muhtemelen istemezsiniz.

■ Son olarak, ev sahhibi ile birebir görüşün. Gayrimenkul danışmanının vermiş olduğu bilgilerin doğruluğunu teyit edin. Evin metrekaresinden zeminine, iç malzemesinin kalitesine kadar her şey evin fiyatı üzerinde etkendir. Bununla birlikte, evin içerisinde oturan birinin bulunup bulunmadığını da öğrenin. Oturan biri varsa evi ne zaman boşaltacak; kiracı varsa evde oturmaya devam edecek mi…? Bu bilgilerin noter tasdikli sözleşmelerini hazırlayarak elinizde bulundurun ki sonrasında sorun yaşamayın.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.