Enflasyon Yıl Sonuna Kadar Tek Haneye Düşecek

Başbakan Binali Yıldırım, ekonomideki gelişmeler hakkında açıklamalar yaptı. Türk Lirasının 2017 yılında dolar karşısında en fazla yükselen para birimleri arasında olduğunu belirten Binali Yıldırım, borsanın  zirvede olmasına da işaret etti. Binali Yıldırım, “Borsa 99 bin ile tarihi zirveyi yakalamış durumda, tüm bu göstergeler yabancı yatırımların ülkemize güvenini bir kez daha teyit ediyor. Enflasyonda da aldığımız tedbirlerin etkisiyle düşüş eğilimi başlamıştır. Sıkı para politikası ve tedbirler ile maliye politikalarının da desteğiyle yıl sonunda enflasyonu tek haneye geriletmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

enflasyon-rakamlari

Yıllık enflasyon, Nisan’da 9 yılın zirvesine ulaşmıştı. Enflasyon Nisan ayında yüzde 11.87 seviyesinde açıklanmıştı. Mayıs enflasyonu ise 11.72 olarak gerçekleşti.

Kredi Garanti Fonu

Başbakan Yıldırım, Kredi Garanti Fonu ile 181 milyar TL’lik kredi verildiğini belirtti.

Kıdem Tazminatı Sorusu

Başbakan Yıldırım’a kıdem tazminatlarının ne olacağına ilişkin de kısa bir açıklama yaptı. Başbakan “Çalışanlarımızın hiçbirinin kazanılmış hakkına halel gelmesine izin vermeyiz; buna kıdem tazminatı da dahil.” şeklinde konuştu.

İstihdam ve Büyüme

Başbakan Binali Yıldırım istihdam seferberliğiyle beraber 1.2 milyon istihdam yaratıldığını belirtti. Başkakan,  hedeflerin enflasyonda olduğu gibi işsizliği de tek haneye düşürmek olduğunu belirtti.

Binali Yıldırım, büyüme hedeflerini de açıkladı. Başbakan,  “bu yıl hedefimiz olan %4.2 büyümenin üzerine çıkacağız” şeklinde konuştu.

Döviz Kurları

Yıldırım “Ocak ayında yaşanan dalgalanmalardan sonra Dolar/TL kuru alınan tedbirler ve halk oylaması sonrası artan olumlu havayla birlikte düşüşünü sürdürmeye devam ediyor. Şu anda kur 3.50 seviyesinde. Geçen yılın son aylarında 300 seviyesine çıkan ülke risk primi şu an 194 baz puana geriledi. Bu son 2 yılın en düşük seviyesidir” diye konuştu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.