Borsa Nedir?

Günümüz ekonomisi oldukça karmaşık bir yapıdadır; ve bu durumdan esnafın; ve tüketicinin yanında, yatırımcı da oldukça güçlü şekilde etkilenmektedir. Değerlerin ani çıkışı, yatırımı o değerde bulunan yatırımcının bir anda yüksek gelir elde etmesini sağlayabilir; ancak değerlerdeki ani düşüşlerle de, yatırımcı önemli kayıplar yaşayabilir, ve söz konusu bu kayıplar, büyük yatırımcılar için iflas ile dahi sonuçlanabilmektedir. Öyle yatırımcılar vardır ki, tüm geçimini borsaya bağlamıştır; hiç çalışmaz, ama lüks içerisinde yaşar. Bu durumdan haberdar olan herhangi bir kişi de, büyük kazançlar elde eden örnek kişi gibi borsa oynamak isteyebilir; ama borsanın derin bir bilgi birikimi; ve dikkat gerektirdiği kesinlikle unutulmamalıdır. Herkes borsadan istediğini alamayabilir… Peki borsa nedir? Nasıl yatırım yapılır ve para nasıl kazanılır? Bu soruların yanıtlarını sizlerle, olabildiğince anlaşılır şekliyle gözden geçirelim…borsa-nedir

Borsa Nedir?

Borsanın tanımını basitçe, ticaret içerisinde kullanılan kıymetli evrakların, ve malların, bir aracı vasıtası ile alınıp satılması şeklinde yapabiliriz. Ancak, daha anlaşılır olmak istersek, ilk olarak, haber bültenlerinde, özellikle gün ortası haberlerde karşılaştığımız Borsa Gündemi programlarını hatırlamalıyız. Bu programlarda sık sık, petrol, altın, gümüş… fiyatlarından, hisse senedi, tahvil, ve bonolardan söz edilmektedir. İşte borsada alım satıma konu olan kıymetli evraklar, ve mallar bunlardır…
Ticarete konu olan mallara emtia adı verilir; ve emtia örnekleri, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, petrol, altın, gümüş… gibi pek çok farklı maldan oluşabilir. Hisse senedi, bono, tahvil… gibi kağıtlar ise kıymetli evrak grubuna girmektedir; ve aslında bunlardan en çok hisse senedi borsada kullanılır. Değeri düşük iken alınan bir hisse senedinin değeri yükseldiğinde satılması; ve bu durumun bir aracı vasıtası ile gerçekleştirilmesi durumunu borsa oynamak şeklinde tanımlayabiliriz.

Nasıl Yatırım Yapılır? Para Nasıl Kazanılır?

Her şeyin öncesinde şunu belirtmeliyiz: Borsaya sıfırdan giren bir yatırımcının, hiç bir bilgisi yok iken, deneyim sahibi değilken para kazanmasının tek açıklaması tesadüftür. Yatırımlarda başarılı olabilmenin anahtarları, borsayı bilmek, deneyim sahibi olmak, ve gelişmeleri yakından takip etmektir. Bu anahtarlara sahipseniz, kendinize bir aracı kurum seçip, birikimlerinizi değerlendirmek adına yatırıma dönüştürmeye başlayabilirsiniz.

Bu aşamada dikkat etmeniz gereken ilk iki şeyden ilki: Fiyatı düşük olan, ama yükselmesi beklenen bir emtia, ya da kıymetli evrağı tercih etmek olmalıdır. Ama, sizin almayı düşündüğünüz değeri satacak bir farklı yatırımcının da bulunması zorunludur… Çünkü borsa yatırımları, arz – talep dengesi üzerinden gerçekleşmektedir. Bir değer için bu iki unsuru gerçekleştirdiğinizde, artık yapmanız gereken, almış olduğunuz değerin fiyat olarak yükselmesini beklemektir. Yüksek fiyattan satacağınız değer, size aradaki fark, ve değeri almış olduğunuz miktar kadar kazanç sağlayacaktır.

Borsada yatırım yapabilmek için ihtiyacınız olan aracı kurumu nasıl bulacağınıza gelince: SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) resmi web sitesine girerek, gerek duyduğunuz kurumu buradan seçebilir, sonrasında da yine bilgisayar, ya da akıllı telefon üzerinden internete bağlı şekilde, fiyatları takip ederek kendinize bir portföy oluşturabilirsiniz. Bu portföye, döviz, altın, hisse senedi gibi, size o an en mantıklı gelen değerleri ekleyebilirsiniz. Alım işleminizi gerçekleştirmenizin ardından piyasaları takip etmeli; ve istediğiniz fiyatlar oluştuğunda ise, portföyünüzdeki buna uygun olan değerleri satmalısınız. Bu şekilde elde edeceğniz sonuç, size kazanç olarak yansıyacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.