Arsa Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde bazı kişiler maddi açıdan sıkıntılı günler geçirirken, bazılarının da rahat ettiğini görebiliyoruz; hatta kimilerinin evleri, arabaları, arsaları… var. Bir alışveriş merkezine gittiğimizde, her kasanın önünü kalabalık görüyor ve “Hani bu milletin parası yoktu?” demekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Eğer bir yerde birikmiş paranız varsa, kirada oturmuyorsanız ve başınızı sokabilecek bir eviniz varsa, yapılabilecek en mantıklı şey arsa yatırımı yapmak… Sizlere arsa yatırımında dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğiz. Arsa yatırımı mantıklı mı? Evet, çok mantıklı ve yüz güldürüyor; ama doğru yapılması halinde. O halde arsa yatırımı mantıklı mı sorusuna olumlu yanıt alabilmek adına yapılması gereken olumlu şeyleri hemen gözden geçirmeye başlayalım…

Arsa Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

■ Arsa yatırımı için, inşaat projelerini yakından takip edin. Yol, konut ya da alışveriş merkezi yapılacak olan yerleri öğrenin. Bu bölgelerden ya da bu bölgelere yakın yerlerden arsa yatırımı yapmaya çalışın.

■ Arsa yatırımı mantıklı mı sorusuna yanıt verirken, arsanın fiziksel durumunu da değerlendirmek gerekir. İlk olarak ne arsası olduğu hakkında bilgi edinmelisiniz. Ticari arsayı konut projesinin uygulanacağı bir yerde almamalısınız. Buna ek olarak, arsanın eğimi, konumunun köşe başı olması gibi detaylar da önemlidir. Bu gibi konularda bilginiz yoksa, bilen birinden yardım alın. Ama yardım alacağınız kişinin size gerçek bilgi verdiğinden de emin olun. Bir maddi çıkarı olmasın.

■ Arsa yatırımında dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, alacağınız taşınmazın arazi değil, arsa olmasının gerekliliğidir. Bazı araziler arsa olabilir, ama hepsi değil… Bununla birlikte, her arsa bir arazidir. Bazı arazilerin imara açık olmaması durumu söz konusudur. Bu nedenle boşa yatırım yapma durumunuz söz konusudur ki bu hataya düşmemelisiniz.
■ Arsa yatırımını yapacağınız bölgeyi belirlemenin sonrasında, o bölgedeki tüm arsaları gözden geçirin. Fiyatları, kaç parsel oldukları, haciz, dava gibi problemlere konu olup olmadıkları, tapularının bulunup bulunmadığı… Bu bilgileri Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve arsanın bulunduğu belediyelerden alabilirsiniz. Orman arazilerinden uzak durmanız gerektiğini de bu noktada mutlaka hatırlayın.

■ Yapacağınız arsa yatırımından kaç yıl içerisinde dönüş almak istediğinize emin olun. Eğer beş yıldan kısa sürede arsa yatırımını paraya çevirmek istiyorsanız, ticari arsa ya da konut arsasına yönelin. Ya da arsa yatırımı yapmayın. Alacağınız arsanın en az on yıl sonra imarının gerçekleşeceğini düşünerek planlarınızı yapmaya çalışın.

■ Arsa yatırımında dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, uzun vadeli bekleme zamanınız varsa, gelişmekte olan yerlerden, metrekare fiyatı en ucuz arsayı almanız olmalıdır. Hatta arazi bile düşünebilirsiniz. Bu gibi bir arsa yatırımı sizi uzun süre bekletebilir, ama sonrasında geri dönüşü çok yüksek bir rakam olacaktır.

■ Arsa yatırımınızı sanayi bölgelerinden uzak yerlere yapın. Sanayi bölgeleri sizin için risk olacaktır. Göç alan şehirlerin, gelişmekte olan sınır bölgelerinden birini tercih etmek sizin için oldukça mantıklı olacaktır.

■ Arsa yatırımında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu da, alacağınız tapu ile gösterilen arsanın aynı yere ait olup olmadığından emin olmanızın gerekliliğidir. Bunun değerlendirmesini kendiniz yapabilirsiniz; ama lisanslı harita kadastro mühendislik bürolarından da yardım alabilirsiniz.

■ Arsa yatırımını yaptıktan sonra da işiniz bitmez. Takibe devam etmeli, arsanızın başka bir parsel ile birleşip birleşmediğini ya da kamu imar alanlarına girip girmediğini kontrol etmelisiniz. Arsa yatırımı, bankada unutulan para gibi değildir. Sakla samanı gelir zamanı dedirtmez. İlgi ister.

■ Arsa yatırımında iş artık satış aşamasına geldiyse, arsayı alırken dikkat ettiğiniz tüm özellikleri satış sırasında ön plana çıkartın. Eğim olmaması, köşe başı olması, yeni projelere çok yakın olması, ana caddeye cephesinin bulunması… gibi tüm detaylar, arsa yatırımında size yüksek gelir elde ettirecek önemli detaylardır. Artık arsanızdan iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.