Hatşepşut: Tarihteki İlk ve Tek Kadın Firavun

Antik Mısır’da Hatşepsut, 18. Hanedanın altın çağında hüküm sürmüş, ilk olarak tarihin gördüğü kadın firavundu. Ününü bir erkek rolüne girmeyi kabul etmesiyle kazanmış sıra dışı Kraliçe Hatşepsut gölgede üvey oğlunu da bırakıp, bir erkek gibi Eski Mısır’ı yönetti.

Kraliyet gücünün, ilk kadın firavun Hatşepsut’un ölüm tapınağı, bir ifadesi olarak, kayalık bir yamacın eteğinde Deir El Bahri’de yükseliyor. Bu tapınak Kraliçe Hatşepsut’a aittir ve mezar tapınaklarının en eskidir. Mimari yönden Atatürk’ün Anıtkabiri’ne de ilham kaynağı olmuştur.

Kadın Firavun Hatşepsut

firavunMÖ 1400’lü yılların sonunu tarih gösterirken, 18. Hanedan yani o günün krallığı olan dönemde, Teb bölgesinde Krallar Vadisi’nin karşısında yaşayan Kraliçe Ahmose, kocasına deliler gibi tutkundur ve bir erkek varisi Firavun I. Tutmosis’e verme umudunu günden güne yitirmeye başlamıştı. Hamile kalmasına bunun çabalarına rağmen sevinse de 2 kızı olur ve hayatta sadece bir tanesi kalır; onun adı da Hatşepsut’tur.

1.Tutmosis öldüğü zaman, Kraliçe Ahmose’den olan kızı Hatşepsut ve oğlu II. Tutmosis evlenir. Hatşepsut evlendiklerine 12, üvey kardeşi ise 20 yaşındaydı. Hatşepsut’un kişiliği güçlüydü, bu hanedanlık içinde de hissediliyordu. Kendini, hanedanlığa karşı düzenlenen komplolar ve genç yaşına rağmen kabul ettirmeyi başarmıştı. Onun iktidarı ele geçirmesine üvey kardeşleri engel olmak için komplolar kursa da başaramamıştır. Zekası ile Hatşepsut bu komploların üstesinden gelmiştir.

40 yaşında Tutmosis öldü. III.Tutmosis’e yani ölen eşinin üvey oğluna tahtı kaptırmamak için, o dönemin başrahibi ile bir anlaşma yaptı. Onu ikinci plana atarak yönetime el koydu. Firavunluğa Mısır’ın yükselen tek kadın kraliçesi Hatşepsut gerçek bir hükümdar gibi sıkı sıkı güç dizginlerini kavradı.

Tapınak

Hatşepsut’un ölüm tapınağını, Deir El Bahri’de, bugün Krallar Vadisi adıyla kucaklıyor. Bir kayalığa sırtını dayayan Kraliçe Hatşepsut Tapınağı, tam bir doğa ile bütünlük içerisinde. Tapınak kademeli bir taraça sistemi ile yapılmıştır. Hatşepsut’a aşık olan Mimar Senmut tarafından planlanmıştır. Hiçbir kraliçeye Mısır’da böyle bir mezar inşa edilmemiştir. Sefnks sıralarının her iki yanında da yer aldığı tören caddesi, bir vadi ile tapınağa bağlıdır.

Hurgada’dan Luksor’daki Krallar Vadisi’ne gittim. Hurgada’ya Türk Hava Yolları haftada 4 kez tarifeli seferler düzenliyor. Otobüsle Hurgada-Luksor arası 4 saat sürüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.